Podle ministryně pro životní prostředí Svenji Schulzeové by první elektrárny měly být odpojeny od sítě už letos. "Osm velmi starých a špinavých bloků bude velmi rychle vypnuto," řekla sociálnědemokratická politička ve čtvrtek dopoledne v Berlíně. Všechny patří koncernu RWE a nacházejí se v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku.
V roce 2028 by měla provoz skončit elektrárna Jänschwalde v Braniborsku. Tu provozuje LEAG Lausitz Energie Kraftwerke AG, spadající do Křetínského holdingu EPH.
Pod EPH patří v Německu společnosti LEAG a MIBRAG, které vlastní hnědouhelné doly a elektrárny ve východoněmecké Lužici a Sasku-Anhaltsku. Právě tyto soukromé firmy jsou za rekultivaci a obnovu území zničených těžbou a spalováním uhlí zodpovědné.
"Celkově je dobře, že existuje kompromis co se týče časových lhůt, se kterým politici souhlasili. Konečná dohoda mezi MIBRAG a spolkovou vládou ale zatím nepadla. V tomto případě se jedná o 'kompletní balíček' a všechny otázky ještě nejsou zodpovězeny. MIBRAG má ale plnou důvěru v to, že shoda bude nalezena, a na jejím základě pak bude moci požádat dozorčí radu o souhlas," sdělila Aktuálně.cz Elke Hagenauová z tiskového oddělení MIBRAG (Mittledeutsche Braunkohlengesellschaft).
Podle médií se politici dohodli také na výměně, kdy bude zkráceno fungování uhelné elektrárny Schkopau ve východoněmeckém Sasku-Anhaltsku, kterou Křetínský spoluvlastní, a to do roku 2034. Premiér Saska-Anhaltska původně proti plánu hlasitě protestoval, obával se, že Schkopau by měla skončit už do roku 2026 a spolková země by tak přišla o stovky pracovních míst.
Druhý spoluvlastník elektrárny, společnost Uniper, nabízel dřívější vypnutí Schkopau výměnou za povolení k uvedení do provozu nového zařízení.
To se nakonec s vládou podařilo dohodnout i přes vlnu nesouhlasu a nový moderní černouhelný zdroj Datteln o výkonu 1100 megawattů v Porúří na západě země, který je momentálně ve zkušebním provozu, bude moci být spuštěn a provozován další desítky let.
Elektrárnu Schkopau vlastní Uniper dohromady s Křetínského EP Power Europe prostřednictvím společnosti Saale Energie. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny v rámci Energetického průmyslového holdingu, který Křetínský většinově ovládá.