Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou

Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou
Elektrárna Mělník skupiny ČEZ je co do celkového výkonu třetí největší uhelnou elektrárnou v Česku. Ročně spaluje zhruba čtyři miliony tun hnědého uhlí.
Leží 13 kilometrů nad soutokem Vltavy a Labe u města Mělník.
Elektrárna se v posledních 50 letech postupně rozrůstala o další části, načež se sloučila v jeden celek patřící firmě ČEZ (respektive dceřiné firmě Energotrans v případě teplárenské části).
Toto je pohled z největšího, 500MW bloku na zbývající části komplexu. Dohromady má elektrárna instalovaný výkon 850 MW.
Foto: Jakub Plíhal
Aktuálně.cz Aktuálně.cz - za podpory: logo ČEZ
Aktualizováno 20. 9. 2020 9:28
Nahlédli jsme do provozu jedné z největších uhelných elektráren v Česku, ležící jen kousek pod soutokem Vltavy a Labe. Hnědouhelná elektrárna Mělník je v provozu už půl století, za rok ale z většiny zhasne. Ve své době byl přitom blok o výkonu 500 MW dokonce největším v zemi. Mělnická elektrárna i přes modernizace snížující množství vypouštěných škodlivin patří mezi nejméně ekologické v zemi.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy