Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou

Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou
Elektrárna Mělník skupiny ČEZ je co do celkového výkonu třetí největší uhelnou elektrárnou v Česku. Ročně spaluje zhruba čtyři miliony tun hnědého uhlí.
Leží 13 kilometrů nad soutokem Vltavy a Labe u města Mělník.
Elektrárna se v posledních 50 letech postupně rozrůstala o další části, načež se sloučila v jeden celek patřící firmě ČEZ (respektive dceřiné firmě Energotrans v případě teplárenské části).
Toto je pohled z největšího, 500MW bloku na zbývající části komplexu. Dohromady má elektrárna instalovaný výkon 850 MW.
Foto: Jakub Plíhal
Aktuálně.cz Aktuálně.cz - za podpory: logo ČEZ
Aktualizováno 20. 9. 2020 9:28
Nahlédli jsme do provozu jedné z největších uhelných elektráren v Česku, ležící jen kousek pod soutokem Vltavy a Labe. Hnědouhelná elektrárna Mělník je v provozu už půl století, za rok ale z většiny zhasne. Ve své době byl přitom blok o výkonu 500 MW dokonce největším v zemi. Mělnická elektrárna i přes modernizace snížující množství vypouštěných škodlivin patří mezi nejméně ekologické v zemi.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy