Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou

Býval největší, brzy zavře. Nahlédli jsme do hnědouhelného obra kousek za Prahou
Elektrárna Mělník skupiny ČEZ je co do celkového výkonu třetí největší uhelnou elektrárnou v Česku. Ročně spaluje zhruba čtyři miliony tun hnědého uhlí.
Leží 13 kilometrů nad soutokem Vltavy a Labe u města Mělník.
Elektrárna se v posledních 50 letech postupně rozrůstala o další části, načež se sloučila v jeden celek patřící firmě ČEZ (respektive dceřiné firmě Energotrans v případě teplárenské části).
Toto je pohled z největšího, 500MW bloku na zbývající části komplexu. Dohromady má elektrárna instalovaný výkon 850 MW.
Foto: Jakub Plíhal
Aktuálně.cz Aktuálně.cz - za podpory: logo ČEZ
Aktualizováno 20. 9. 2020 9:28
Nahlédli jsme do provozu jedné z největších uhelných elektráren v Česku, ležící jen kousek pod soutokem Vltavy a Labe. Hnědouhelná elektrárna Mělník je v provozu už půl století, za rok ale z většiny zhasne. Ve své době byl přitom blok o výkonu 500 MW dokonce největším v zemi. Mělnická elektrárna i přes modernizace snížující množství vypouštěných škodlivin patří mezi nejméně ekologické v zemi.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Potíže v kontejnerové dopravě mohou trvat až do Vánoc, varují experti

Problémy v globální kontejnerové dopravě zřejmě jen tak nezmizí, naopak je pravděpodobné, že se udrží minimálně do konce roku. To znamená, že v rušné předvánoční sezoně se mohou objevovat i prodlevy v zásobování. Tvrdí to experti z odvětví, na které se odvolává BBC. Výskyt nákazy novým koronavirem v jihočínské provincii Kuang-tung, která je klíčová pro mezinárodní obchod, způsobil akutní problémy v místních přístavech. Nakládka i vykládka zboží se tak zpožďuje. Znamená to, že potíže v globálních dodavatelských řetězcích, které začaly být citelnější loni po vypuknutí pandemie, se ještě zhoršily. A než se následný dominový efekt vyřeší, to zřejmě potrvá měsíce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy