Kam se běžně nepodíváte: Obří rozvodna zásobuje elektřinou Prahu i střední Čechy

Kam se běžně nepodíváte: Obří rozvodna zásobuje elektřinou Prahu i střední Čechy
Vstup hlavní branou do areálu rozvodny společnosti ČEZ.
Celkový pohled na areál rozvodny společnosti ČEZ nacházející se nedaleko pražských Řeporyjí a Slivence.
Pohled na interiér místnosti s rozvaděči vlastní spotřeby 400 V AC.
Řeporyjskou transformovnou nás provádí pan Václav Valeš z ČEZ.
Foto: Radek Vebr
Radek Vebr - za podpory: CEZ group
29. 3. 2020 19:54
Navštívili jsme místo, kam se běžný smrtelník zpravidla nikdy nepodívá. Transformovna Řeporyje je důležitou uzlovou stanicí přenosové a distribuční soustavy Česka, je určená k zásobování elektrickou energií Prahy, Prahy-západ a dalších přilehlých oblastí Středočeského kraje.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy