Finanční úřady posílí, zkontrolují stovky firem v Praze

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 9. 9. 2014 19:08
Kontroly se zaměří hlavně na nadměrné odpočty DPH, virtuální sídla společností a sídla na hromadných adresách.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Stovka kontrolorů finanční správy z osmi regionů České republiky posílí v následujících třech měsících kontrolní týmy v Praze. Zaměří se zejména na nadměrné odpočty DPH, virtuální sídla společností a sídla na hromadných adresách.

„Díky akci nazvané Pomoc Praze bude v první fázi nově prověřeno 800 daňových subjektů, následně pak dalších 500, u kterých má finanční správa podezření na daňový únik,“ říká Jiří Žežulka, zástupce generálního ředitele Generálního finančního ředitelství.

Jednou za 191 let

Finanční správa tak podle něj reaguje na nepříznivý trend poslední doby, kdy firmy účelově mění sídla a přemisťují se do hlavního města v domnění, že na ně žádná kontrola nepřijde. Žežulka připouští, že pražské úřady často nemají dostatečný časový prostor ani personální kapacitu tento zvýšený nápor pokrýt.

Údaje z let 2005 až 2012 ukazují, že firmy a fyzické osoby podávající daňové přiznání v Mnichově Hradišti kontroluje tamní finanční úřad v průměru každých devět let. Zato k poplatníkovi se sídlem v Praze 2 zavítá kontrola v průměru jednou za 191 let. Žebříček kontrol na základě údajů ministerstva financí zpracovala společnost e-office Czech Republic.

Obětují tři měsíce

„Na tuto časově omezenou akci naváže finanční správa dalšími systémovými kroky, které souvisí zejména se změnou legislativy v této oblasti,“ dodává Žežulka bez bližších podrobností.

Účast „pomocníků“ z regionů je podle něj dobrovolná. Na úvodní schůzce jim Žežulka poděkoval, že „obětují tři měsíce svého života mimo svůj domov a mimo své zázemí, aby pomohli hlavnímu městu Praze“.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy