Praha - Více než 70 procent českých firem plánuje v příštím roce zvýšit platy svých zaměstnanců, což je ve srovnání s dalšími sedmi státy střední a východní Evropy nadprůměrný výsledek. Vyplývá to z průzkumu, který ve střední a východní Evropě uskutečnila mezi vedoucími pracovníky firem regionu společnost KPMG.
Najít a udržet si kvalifikované zaměstnance je pro firmy ve střední a východní Evropě dlouhodobě problém. Jedním z možných řešení má být v příštím roce právě navyšování mezd. Jako nejčastější důvody pro navýšení uvádějí snahy o zvýšení produktivity zaměstnanců a zlepšení finanční situace podniků.
Ochota českých firem navyšovat mzdy obecně souvisí s příznivým ekonomickým výhledem. Naprostá většina českých manažerů (96 procent) čeká, že se v roce 2015 zvýší HDP, což je po Litvě druhý nejoptimističtější výsledek regionu. Dvě třetiny z nich předpokládají, že se růst bude pohybovat mezi jedním a 2,9 procenta. Každá desátá firma naopak čeká pokles.
"Ekonomiky zemí střední a východní Evropy jdou cestou zdravého růstu HDP a poměrně dobře zvládnuté míry inflace. Klíčový faktor konkurenceschopnosti manažeři vidí nejen v exportu, ale i v kvalifikovaných pracovnících. Firmy se tak čím dál více věnují svým zaměstnancům," uvedl řídící partner KPMG ČR Jan Žůrek.
Téměř tři čtvrtiny dotázaných manažerů považují kvalitní pracovníky za jeden z faktorů, který nejvíce ovlivňuje konkurenceschopnost podnikání. V roce 2015 téměř polovina českých firem chce zvýšit počet zaměstnanců. Každá desátá společnost dokonce počítá, že do svých řad přijme více než deset procent nových lidí. "Většina dotázaných v ostatních státech naopak podobné navýšení neplánuje a polovina z nich počty svých zaměstnanců v příštím roce měnit nehodlá," dodal Žůrek.
Průzkum Puls ekonomiky 2014 uskutečnily členské společnosti KPMG mezi vedoucími představiteli firem v září 2014 v osmi zemích regionu (Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko). Zúčastnilo se jej 456 manažerů.