Kde vás nejlépe zaplatí? Žebříček firem a profesí v Česku

David Tramba, Jan Němec, Eva Hníková
30. 11. 2014 14:05
Vítězem analýzy platů ve 200 největších českých firmách je společnost Microsoft. Její zaměstnanci vydělávají průměrně 163 tisíc korun měsíčně.
Foto: Thinkstock

Praha – Nejlépe v Česku platí své zaměstnance poradenské, auditorské a softwarové firmy. Průměrná hrubá měsíční mzda včetně odměn a jiných benefitů zde v některých případech přesahuje hranici 100 tisíc korun měsíčně. Na druhé straně lze narazit na maloobchodní řetězce a potravinářské firmy, ve kterých průměrný měsíční příjem nepřevyšuje 20 tisíc.

Týdeník Ekonom nahlédl do účetních závěrek dvou stovek největších a nejznámějších českých společností. Ve většině případů z nich lze odvodit, kolik vychází v průměru na jednoho topmanažera a kolik na ostatní - od řadových zaměstnanců po střední management.

Na nejvyšší příčku se mezi dvěma stovkami posuzovaných firem dostala česká pobočka Microsoftu. Ta zaměstnává skoro 200 osob, které v průměru pobírají 163 tisíc korun měsíčně hrubého. Druhá v pořadí je IBM Česká republika se 151 tisíci korun, třetí místo obsadila poradenská firma McKinsey & Company Prague se 137 tisíci korun. V jejím případě však údaj zahrnuje i topmanažery.

Poměrně štědře své lidi platí také ČEZ. I po odečtení nejvyšších šéfů zde stále vychází průměrný měsíční hrubý plat na 60 tisíc korun za měsíc. Trojice mobilních operátorů – O2, T-Mobile i Vodafone – platí přes 50 tisíc, okolo této hranice osciluje i průměrná hrubá mzda ve velkých bankách.

Štědrostí naopak zrovna nevyniká koncern Agrofert miliardáře a současného ministra financí Andreje Babiše. Například zaměstnanci jeho podniků Synthesia, Fatra, Mlékárna Hlinsko, Kostelecké uzeniny a Olma berou v průměru 22 až 23 tisíc korun měsíčně.

Nejchudší zaměstnance má mezi dvěma stovkami posuzovaných společností maloobchodní řetězec Hruška. Podle údajů z firemní účetní závěrky zde vychází loňský průměrný plat na pouhých 13 377 korun. A tři šéfové Hrušky mají téměř shodný příjem jako průměrní zaměstnanci Komerční banky.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Které profese jsou v Česku nejlépe placené a které naopak nejhůře? Které firmy nabírají zaměstnance a které je teď spíše propouštějí? Jak moc ovlivňují průměrnou mzdu v jednotlivých podnicích vedoucí zaměstnanci? A kteří šéfové berou překvapivě málo? Podrobné výsledky analýzy včetně žebříčků najdete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy