Zlepšovák, co má omezit masakry na českých přejezdech. Aktivní závory poprvé blikají

ČTK ČTK
11. 10. 2019 11:59
Závory osvětlené červenými LED diodami v bílých polích má jako první v zemi přejezd ve Velkém Březně na trati Kolín - Děčín východ. Plastové závory stály 46 000 korun, řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radka Pistoriusová. Aktivní světelná signalizace je právě tady, protože přejezd je frekventovaný a nedaleko je základní škola.

"Závorová břevna s aktivní signalizací byla do Velkého Března umístěna z důvodu vyšší frekvence na trati, kde projede cca 80 vlaků denně a kvůli velké frekvenci silničních vozidel," řekla mluvčí. Za posledních deset let se ale na přejezdu nic mimořádného nestalo. "V tomto případě vzhledem k velké frekvenci na přejezdu plní instalace nových břeven spíše preventivní roli," řekla mluvčí SŽDC.

Na českých přejezdech bývají závory bez osvětlení nebo s odrazkami. Podle mluvčí jsou plastové závory s odrazkami na přejezdu v zastávce Oleško na trati Praha - Děčín.

Velkobřezenské závory s LED osvědlením jsou nyní v ověřovacím provozu. "Plastová břevna jsou sice dražší než současně používaná dřevěná, předpokládá se ale delší životnost a barevná stálost," uvedla Pistoriusová. Upozorní řidiče při snížené viditelnosti, kdy je doplňková signalizace dobře vidět.

"Břevna mohou na první pohled některé řidiče zaskočit svou mohutností, nicméně pořád jsou konstruována tak, aby byla snadno přelomitelná. Materiál je dutý," uvedla mluvčí. Řidiči se tak nemusejí bát, že uvíznou-li na přejezdu, nebudou s to závory autem prorazit.

Další zkušební přejezd, který dostane závory s osvětlením, bude u Křešic na Litoměřicku. "Předpokládáme, že po zavedení nových břeven do užívání budou jimi vybavována nová přejezdová zařízení v rámci investiční výstavby a větších oprav, u ostatních přejezdových zařízení bude výměna břeven probíhat postupně," řekla Pistoriusová.

 

Právě se děje

před 23 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 55 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy