Stát začne stavět dálnice i na pozemcích, které mu nepatří. Návrh míří ke schválení se změnami

ČTK ČTK
30. 5. 2018 17:17
Místo původně navrhované předběžné držby pozemků by se na zákonem stanovený seznam staveb mohlo vztahovat mezitímní rozhodnutí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ŘSD

Praha - Ke svém závěrečnému schvalování se po dnešku ve Sněmovně přiblížil poslanecký návrh, který má urychlit výstavbu významných dopravních staveb. Novelu zákona o urychlení dopravní, vodní a energetické infrastruktury však poslanci schválí zřejmě v upravené podobě.

Například místo původně navrhované předběžné držby pozemků by se na zákonem stanovený seznam staveb vztahovalo mezitímní rozhodnutí. U všech staveb, na něž se celý zákon vztahuje, by pak úřady mohly mít dvouměsíční lhůtu pro vydávání závazných stanovisek v povolovacím řízení.

Novelu i s navrženými změnami by Sněmovna mohla schvalovat za dva týdny. Jsou pod ní podepsaní poslanci všech sněmovních stran.

Řada poslanců vyjadřovala obavy, zda navržený institut předběžné držby nenarazí u Ústavního soudu, pokud se na něj někdo obrátí. Sněmovní hospodářský výbor místo toho navrhl řešení v podobě mezitímního rozhodnutí.

Stavba by tak mohla začít a pokračovat nezávisle na sporu o výši náhrady za pozemek. Vyvlastnitel by po splnění podmínek požádal o toto rozhodnutí, úřad by v prvním kroku dovolil zahájit stavební práce a v druhém kroku by se řešil případný spor o výši náhrady.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) dnes poznamenal, že novela nepochybně u Ústavního soudu skončí, protože představuje velmi významný zásah do vlastnických práv.

Ústavně právní výbor doporučil do novely vložit takzvanou fikci souhlasu. Týkala by se přípravy dopravních, energetických a dalších staveb, na něž se zákon vztahuje. Pokud by úřad nevydal závazné stanovisko do 60 dnů, mělo by se za to, že nemá námitek. Má to donutit úřady, aby svá stanoviska vydávaly včas.

Předseda klubu ODS a bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura řekl, že je běžné, když dotčený orgán státní správy, tedy stát, odpovídá investorovi, rovněž státu, třeba až za 15 měsíců. Investici tak podle něj nezdržují ani ekologičtí aktivisté, ale zdržuje ji stát špatnou koordinací svých složek.

Hospodářský výbor přijal k poslanecké předloze celkem 17 pozměňovacích návrhů. Jeden z nich má usnadnit budování internetového připojení, když navrhuje, aby se u přípojek elektronických komunikací do 100 metrů nevyžadovalo územní rozhodnutí, územní souhlas ani kolaudační rozhodnutí. Nemá to ale platit pro případy, kdy se vyžaduje posouzení vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA.

Hospodářský výbor také doporučil rozšířit seznam významných dopravních staveb, na která se má mezitímní rozhodnutí vztahovat. K původnímu seznamu přibylo například pražské metro, nová paralelní dráha na pražském letišti i jeho nové oplocení nebo obchvat Brna. V infrastruktuře pro vodní dopravu přibyly plavební stupně na Labi Přelouč a Děčín.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič navrhuje do seznamu staveb, na něž by se novela vztahovala, zařadit také železniční spojení ze středočeských Milovic do Mladé Boleslavi, takzvanou Všejanskou spojku. Jihočeský poslanec a bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník chce do seznamu přiřadit mimo jiné železniční trať z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.

Zástupce předkladatelů Martin Kolovratník (ANO) však prohlásil, že bude proti jakémukoli rozšiřování původně navrženého seznamu. Také Stanjura řekl, že podle jeho názoru je seznam příliš široký.

Spory mezi poslanci dnes vyvolal Ferjenčíkův návrh, aby ze seznamu staveb zmizel plavební stupeň Přelouč. Nemá prý ekonomické opodstatnění. Řada poslanců za to ale Ferjenčíka kritizovala a této vodní stavby se zastávali.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy