Nová síť dálnic má spojit krajská města a vynechat Prahu, plánuje stát

Ekonomika Ekonomika
16. 5. 2018 10:17
Na rozdíl od současné sítě dálnic, která často končí nebo začíná v Praze, má ta nová vést po obvodu České republiky a vynechat hlavní město.
Klikněte pro podrobnější zobrazení.
Klikněte pro podrobnější zobrazení. | Foto: ŘSD

Praha - Základní síť dálnic v České republice není ani po letech opakovaných odkladů dokončena, přesto začíná Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánovat druhou fázi dálniční sítě. Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Informuje o tom web iDnes.cz.

Na rozdíl od současné sítě dálnic, která často končí nebo začíná v Praze, má ta nová vést po obvodu České republiky a vynechat hlavní město. Vychází z reálného chování řidičů, kteří třeba z Plzně na Moravu jezdí raději jižněji od Prahy po silnicích první třídy než po dálnici.

Podle šéfa ŘSD Jana Kroupy je už nyní potřeba myslet na výstavbu nových silnic mezi krajskými městy a nezanedbat přípravu, která bývá zdlouhavá. Stát si od nové silniční sítě slibuje hospodářské oživení regionů.

Ne všude by muselo jít o klasické dálnice nebo čtyřpruhové silnice. Na řadě míst mohou stačit "jen" rychlostní silnice podle jejich nového pojetí - šlo by tedy především o modernizaci či přestavbu stávajících silnic první třídy, dostavbu obchvatů a rozšíření počtu pruhů přinejmenším na střídavý systém 2+1.

Plán zatím nemá žádný alespoň přibližný termín. Jen dokončení dosavadní základní sítě dálnic potrvá ještě 20 až 30 let, připomíná iDnes.cz. Rezort dopravy zatím ideu, která je součástí programu vznikající vlády ANO a ČSSD, prezentuje jako návrh k diskusi.

Už loni v září s podobným návrhem přišel developer Radim Passer. Jeho koncepce byla ale výrazně velkorysejší, než je nynější vládní návrh.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy