Řada dopravců kvůli šíření viru omezuje své lety, cestování zakazují i některé státy, včetně Česka. Úbytek letů tak bude v následujících týdnech ještě výraznější.
Omezování letového provozu začalo už v předchozích měsících. V únoru tuzemští dispečeři zaznamenali celkem 52 848 letů. To představovalo meziroční úbytek o 8,2 procenta. V lednu pak dispečeři řídili 57 187 letů, meziročně o 6,7 procenta méně. V těchto měsících byly omezovány lety zejména do Číny, od začátku března se pak omezují i lety nad Evropou a mezikontinentální spoje.
Lety kvůli šíření nákazy ubývají nad celou Evropou. Například v neděli 15. března bylo v Evropě celkem 20 040 leteckých spojů. To je téměř o 24 procent letů méně než ve stejný den vloni.
Patrná je situace i na některých významných letištích. Například provoz ve Varšavě ve stejný den klesl o 82 procent, na jednom z největších evropských letišť ve Frankfurtu pak o 37 procent.
Situace má obrovský dopad na letecké dopravce. Podle statistik dispečerů klesl nedělní provoz polských aerolinek LOT o 87 procent, italský dopravce Alitalia oslabil o 78 procent letů. Německá Lufthansa omezila lety téměř o polovinu.
Své lety omezili i čeští letečtí dopravci Smartwings a ČSA. Společnosti zastavili všechny své lety z a do České republiky, odstavili tak skoro polovinu své flotily. Řada evropských leteckých společností plánuje omezování provozu kvůli šíření koronaviru i v dalších týdnech. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v pondělí oznámila, že z provozu stáhne většinu letadel a v následujících dvou měsících sníží kapacitu o 80 procent. Omezení chystají i British Airway, easyJet, Norwegian Air, Virgin Atlantic či severské aerolinky SAS.