V prodeji je zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny. Doporučená cena je 33 tisíc korun. Lidé si ji mohou kupovat nebo objednávat u smluvních partnerů banky pro prodej sběratelského materiálu.
Jenže zájem velký, a tak lidé u řady prodejců už neuspějí. Funguje to totiž tak, že smluvní partneři banky objednávají určitý počet mincí dlouho dopředu na základě zájmu svých stálých odběratelů, většinou sběratelů. Pokud je jejich zájem velký, nezbývají jim už mince pro volný prodej.
"Tyto mince jsou v systému našimi zákazníky již vyprodané. Jejich hodnota na sekundárním trhu tím pádem bude určitě rychle vyšší. Asi to můžeme přirovnat k minci vydané u příležitosti Vzniku ČSR v říjnu loňského roku, kterých bylo emitováno 12 tisíc kusů," říká Jaroslav Černý z České mincovny. Doplňuje, že ta se tehdy prodávala za 35 tisíc, dnes je její cena 40 tisíc korun.
Důvod velkého zájmu vidí Černý v tom, že 100. výročí koruny je něco zvláštního a snaha mít něco na památku je tím pádem logická.
Zájemcům lze doporučit, aby zkusili minci sehnat přes e-shopy některých smluvních partnerů ČNB. Například na stránkách brněnské společnosti Auportal v tuto chvíli jsou mince ještě k mání.
Mince s kolkem
Mince je ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g a síla je 2,35 mm.
Na lícní straně mince je ztvárněn perforovaný arch kolků 1 K s vytrženým prostředním kolkem. V horní části mincovního pole jsou umístěna heraldická zvířata z velkého státního znaku. Po obvodu mince v mezikruží je v opisu název státu "Česká republika", označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "10 000 Kč" a značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen "Č" a "M".
Rubové straně mince dominuje kolek v hodnotě 1 K, který je vytržen z archu zobrazeného na lícní straně a symbolicky položen na uherské straně bankovky Rakousko-uherské banky 100 K vzor 1912. Po obvodu mince je v opisu text "Československá měna" a letopočty "1919 - 2019" umístěné v mezikruží. Za slovem "Měna" jsou iniciály autora mince MgA. Josefa Oplištila, které jsou tvořeny kompozicí písmen "J" a "O".
Další bude dvoubarevná
Další mincí, kterou centrální banka vydá, bude bimetalová mince v nominální hodnotě dva tisíce korun. Na trhu bude k dostání od 10. dubna 2019. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů.
Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá 3. července pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.
Emise mincí a bankovek ke 100. výročí česko-slovenské koruny
30. ledna 2019
Dvacky - tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po založení československého státu - prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Od každého motivu je vydáno 200 tisíc kusů. Navazují na úspěšnou říjnovou emisi tří dvacetikorun zpodobňujících T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika.
Stokoruna - oběžná bankovka o nominální hodnotě 100 Kč, která je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tento tzv. přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny. Jsou vydává v množství 200 tisíc kusů.
31. ledna 2019
Pamětní stovka - poprvé v historii vydá národní banka také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Bankovka se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Její cena je stanovena na jeden tisíc korun.
100 milionová mince - Nebude sice k mání, ale k vidění ano. Vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů korun z ryzího zlata má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Jedná se o druhou největší minci světa. Lidé si ji budou moci prohlédnout od 1. února do 28. dubna na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.
5. března a 10. dubna 2019
10 tisícová mince - 5. března 2019 bude v prodeji mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny.
Bimetalová mince - má nominální hodnotu dva tisíce korun. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů od 10. dubna.
3. července 2019
Pětistovka - Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.