První pamětní bankovka v historii Česka je na světě. Bude vzácná, vytisklo se jí málo

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
31. 1. 2019 12:51
Koruna slaví letos 100 let. Česká národní banka vydává k tomuto výročí řadu zajímavých bankovek a mincí. Pozornost k sobě váže především poslední lednový den vydaná pamětní bankovka s názvem Budování československé měny. Stokorunová bankovka nese portrét Aloise Rašína a má nominální hodnotu sto korun. Prodává se však za nejméně tisícovku.
Pamětní bankovka - stokoruna s Aloisem Rašínem.
Pamětní bankovka - stokoruna s Aloisem Rašínem. | Foto: ČNB, Eva Hašková

"Jde o historicky první pamětní bankovku, doposud jsme totiž k vydání neměli oprávnění. To se nedávno úpravou zákona změnilo," uvedl guvernér Jiří Rusnok, který doplnil, že je vydáno 20 tisíc kusů této bankovky.

ČNB vydala další výroční dvacetikoruny. Na pobočkách také nabízela k výměně speciální stokoruny s potiskem. Lidé na ně čekali hodinové fronty. | Video: Veronika Ljuba Bucková

To je z pohledu numismatického nízký náklad. Zřejmě se tak tisíc až patnáct set korun, které do koupě lidé investují, v budoucnu mnohonásobně vrátí. Platí, že bankovky a mince se stanou zajímavými, pokud jsou vydány či raženy v menším nákladu, jsou na nich specifické vady, či jsou něčím unikátní. 

"Bankovka v nominální hodnotě sto korun se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Jejich seznam lze najít na webových stránkách banky," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová a dodala, že je o ní velký zájem. 

Stokoruna nese portrét Aloise Rašína, za ním je patrné sídlo České národní banky se sochou Světlonoše na střeše. Rubová strana je věnována takzvanému Schebkovu paláci, někdejší budově Bankovního úřadu ministerstva financí a Národní banky Československé, a ženské tváři, která je symbolem Státní tiskárny cenin.

Emise mincí a bankovek ke 100. výročí česko-slovenské koruny

30. ledna 2019

Dvacky - tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po založení československého státu - prvního ministra financí Aloise Rašína,  jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Od každého motivu je vydáno 200 tisíc kusů.  Navazují na úspěšnou říjnovou emisi tří dvacetikorun zpodobňujících T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. 

Stokoruna - oběžná bankovka o nominální hodnotě 100 Kč, která je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tento tzv. přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny. Jsou vydává v množství 200 tisíc kusů.

31. ledna 2019

Pamětní stovka - poprvé v historii vydá národní banka také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Bankovka se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Její cena je stanovena na jeden tisíc korun.

100 milionová mince - Nebude sice k mání, ale k vidění ano. Vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů korun z ryzího zlata má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Jedná se o druhou největší minci světa. Lidé si ji budou moci prohlédnout od 1. února do 28. dubna na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.

5. března a 10. dubna 2019

10 tisícová mince - 5. března 2019 bude v prodeji mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny. 

Bimetalová mince - má nominální hodnotu dva tisíce korun. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů od 10. dubna. 

3. července 2019

Pětistovka - Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zelenskyj odvolal šéfa ozbrojených sil země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vrchního velitele ozbrojených sil země Ruslana Chomčaka. Podle ukrajinské tiskové agentury Unian to oznámil prezidentský mluvčí, který odvolání zdůvodnil napětím mezi ozbrojenými silami a ministerstvem obrany.

"Volodymyr Zelenskyj nemá pochyb o vlastenectví, věrnosti přísaze a profesionalitě Ruslana Chomčaka, ale chce vidět synergii mezi ministerstvem obrany a ozbrojenými silami Ukrajiny, kterou nyní nepozorujeme. Pozorujeme naopak konflikty," uvedl mluvčí hlavy státu.

Chomčakovo místo zaujme Valerij Zalužnyj, který nyní stojí v čele operativního velitelství Sever. Chomčak dostane funkci v Radě národní bezpečnosti a obrany, což je orgán podléhající prezidentovi Ukrajiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy