Praha - Do konce června musí obce schválit obecně závazné vyhlášky týkající se místní úpravy sazeb daně z nemovitostí. Vyhlášky přitom mohou od příštího roku sazbu daně oproti základní sazbě dané zákonem zvýšit až pětinásobně, nebo jí naopak zcela odpustit.
"I když chápeme princip decentralizace kompetencí na obecní úřady, odnesou navýšení sazeb s plnou parádou především zemědělci," uvedl k tomu tajemník Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek.
Podle něj totiž obce nevyužijí možnost navýšit sazbu daně jen v určitém území, ale naopak jí navýší plošně. Zatímco ale majitelé domů budou platit více peněz z ploch v řádech desítek či stovek metrů čtverečních, u zemědělců půjde o platby z desítek hektarů.
Obec může zrušit daňovou povinnost
Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče je nicméně cílem novely o daních z nemovitostí zvýšit vliv obcí na počet podnikatelských aktivit na svém území.
"Například v intravilánu obce je možné daň zvýšit, ale u zemědělských pozemků ji zcela odpustit. To může do zemědělského podnikání přitáhnout více zájemců," konstatoval Gandalovič.
Ministr zároveň zdůraznil, že možnost měnit sazbu daní z nemovitostí je pouze prostor, který obce mohou, ale také nemusí využít.
Flexibilní sazba daně je přitom podle něj pouze součástí širšího záměru stabilizovat příjmy zejména malých obcí. V jejich prospěch by se měl zvýšit i dosavadní podíl na přerozdělování peněz v rámci zákona o rozpočtovém určení daní.
"Od letoška je navíc kritériem příjmu dotací kromě počtu obyvatel také rozloha katastrů obcí," podotýká ministr.
Asociace chce limity
Asociace nicméně navrhuje, aby u zemědělské půdy nebylo pětinásobné navýšení daně z nemovitostí možné. Na nedávném jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem proto Asociace soukromého zemědělství navrhla, aby byla daň ze zemědělských pozemků buď zachována na stávající úrovni, nebo aby mohla být zastupitelstvem obce zcela zrušena.
"Výrazné zvýšení majetkových daní za použití dalších zákonných koeficientů se může stát v některých oblastech, především v okolí velkých sídel, pro zemědělce skutečně těžko zvládnutelné," zdůrazňuje Šebek. Podle něj by pětinásobné zvýšení daně v některých případech znamenalo pro zemědělce vyšší daňovou zátěž, než kolik činí stávající výše dotací.