Zdražení vajec: Češi zaspali, na přípravu měli 12 let

Tereza Holanová Jiří Hovorka Tereza Holanová, Jiří Hovorka
8. 3. 2012 6:00
Tuzemská produkce teď stačí jen na tři pětiny spotřeby. Jinde cena tolik nevyskočila
Foto: Reuters

Praha - Vejce v českých obchodech od začátku letošního roku zdražila na zhruba dvojnásobek. Hlavní příčinou je údajně zpřísnění unijních pravidel pro chov slepic. V jiných evropských zemích ale zdražení tak drastické není.

Podle ohlasů v zahraničních médiích je nejhorší situace ve Francii. V ní kvůli novým pravidlům pro klece chybí 21 milionů vajec. To je desetina obvyklé spotřeby, uvádí to britský list Farmers Weekly. Důsledek? Ceny se mezi říjnem a únorem zvýšily o 75 procent.

Výraznější problémy se zdražováním mají i v Bulharsku - v uplynulém týdnu ceny vyrostly o 40 procent. Tam hodlá dokonce zasáhnout tamní ministr zemědělství Miroslav Najdenov, podle něhož je nutné ceny udržet nízko a zabránit tak spekulacím. „Zásady volného trhu nijak narušovat nehodláme, jsou tu ale například levnější vejce z Polska, která lze dovážet," cituje ministra server EU Business.

Sousedé Česka - Slovensko a Polsko - si na zdražení také stěžují, ale v obou zemích se hovoří maximálně o pětinovém nárůstu ceny. Hlouběji do kapsy musí sáhnout i Španělé. Za poslední dva týdny ceny vajec vzrostly o necelých 14 procent. V Rakousku se píše o zhruba šestiprocentním zdražení pouze v souvislosti s inflací.

S mírnějším zdražením se potýkají také Britové. Jak deníku Daily Mail řekl šéf Národní farmářské unie Charles Bourns, balíček 18 vajec již v některých prodejnách zdražil z 1,25 na 1,58 libry.

Naopak v Německu se o výraznějším zdražení vajec psalo naposledy na přelomu let 2008 a 2009. A o zdražování vajec v Řecku či v Itálii jsme v zahraničních médiích nenašli ani zmínku.

Politické rozhodnutí z roku 1999

Za současným zdražováním stojí nedostatek vajec v celé Evropě. Ten je způsoben jednak mrazy, více ale evropskou směrnicí, která nosnicím zajišťuje větší klece, a tedy lepší život.

Evropská komise na svém webu uvádí, že toto politické rozhodnutí bylo přijato již v roce 1999. "Členské státy měly dvanáct let na to, aby zajistily hladký přechod na nový systém a směrnici provedly," uvádí zpráva komise.

Česko přitom není mezi 13 zeměmi, kterým Evropská komise na konci ledna zaslala žádost o vysvětlení, proč nejsou v plném souladu s požadavky zmíněné směrnice. Čeští drůbežáři tedy nemají výraznější problém s plněním nově účinné směrnice - na rozdíl třeba od zmíněné Francie.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové bylo na konci roku 2011 zhruba 80 procent klecí již zmodernizovaných a zbylé provozy naplánovaly na první polovinu roku 2012 potřebnou rekonstrukci.

V současné době tak v Česku produkovaná vejce zvládnou pokrýt zhruba 60 procent obvyklé spotřeby. Na konci minulého roku to podle Tůmové bylo necelých 80 procent.

Málo času? Málo peněz

Méně vajec je ale i v Evropě a obchodníci hlásí jejich nedostatek. Poptávka převyšuje nabídku, a k vidění je tak základní ekonomický zákon v praxi, vejce zdražují.

Například v prodejnách Tesco vzrostla cena jednoho vejce z 2,3 koruny na konci ledna až na 4,9 koruny. V supermarketech a hypermarketech Albert se cena krabičky s deseti vejci velikosti M zvýšila z lednových 24,9 koruny na 39,9 koruny.

Proč se čeští producenti vajec, když o směrnici věděli s dlouhým předstihem, nepřipravili tak, aby byli schopni zachovat alespoň objem produkce z konce roku 2011?

Podle Dagmar Tůmové v našem případě neplatí, že by byl čas již od roku 1999. Říká totiž, že až do roku 2008 drůbežáři počítali s tím, že se jim podaří prosadit výjimku a přísnější pravidla na ně platit nebudou.

Praktičtěji pak argumentuje místopředseda jednoho z největších českých producentů vajec, Společnosti AGPI Písek, Jan Čech. Produkce vajec byla podle něj do loňského roku hluboce ztrátová, na jednom vejci až o korunu. Nikdo proto prý nechtěl podnikatelům na ztrátovou výrobu půjčit peníze.

Co zdraží teď?

Bez vajíček by nebylo pečiva, těstovin, majonézy či vaječného likéru. Budeme i tyto potraviny nakupovat výrazně dražší?

„Samotná vajíčka ve výrobě pečiva nepoužíváme, místo nich používáme pasterizovanou vaječnou melanž. Ta se ale také vyrábí z vajec, proto je cena melanže přímo ovlivněna cenou vajec, a to jak na českém trhu, tak i zahraničním. Zatím se nás přímo problém s nedostatkem vajec nedotkl, to ale do budoucna nemůžeme vyloučit," řekl online deníku Aktuálně.cz výkonný ředitel pekárenské společnosti PENAM David Huzlík.

Podobně mluví i velcí výrobci dalších potravin, k jejichž výrobě je třeba vajec. Zdražování nyní není aktuální, protože dodávky surovin jsou zajištěny na základě dlouhodobějších kontraktů. Proto by zdražování přišlo až v momentě, kdy by cena vajec zůstávala na současných úrovních několik měsíců, což se vzhledem k postupné obnově dodávek nejspíš nestane.

Okamžité zdražení se tak zatím bude týkat jen výrobků, kde čerstvá vajíčka melanž nenahradí. Hlouběji do kapsy tak již brzy sáhnou milovníci zákusků, chlebíčků a dalších lahůdek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy