Velikonoce

Velikonoce jsou největší a nejvýznamnější křesťanský svátek. Oslavují památku zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoční svátky jsou i vítáním jara. S oslavou Velikonoc je nesmazatelně spojeno zdobení vajíček, pomlázka, pečení velikonočního beránka nebo mazance.

V Praze jsou k oslavám každoročně pořádány velikonoční trhy na Staroměstském náměstí. V roce 2019 budou trhy také na Václavském náměstí.

Papež na velikonoční vigilii vzval k péči o potřebné, mluvil o naději a nových začátcích

Ani v "temných měsících" pandemie by lidé neměli ztrácet naději, vzkázal v sobotu papež František při velikonoční vigílii ve vatikánské bazilice svatého Petra. Obřad byl kvůli pokračujícímu boji proti šíření covidu-19 opět komornější než bývalo zvykem, letos kromě toho musel začít dříve, informují agentury Reuters a AP.

Podle AP ale obřad začal stejně dramatickým způsobem jako vždycky. Papež nejdříve ve tmě baziliky zapálil jedinou svíčku, načež postupně světlo přenášel na další a další svíčky, dokud plamínky nezaplnily lavice před oltářem. Až poté se rozsvítila světla chrámu.

"V těchto temných měsících pandemie, naslouchejme našemu pánovi, který povstal a zve nás, abychom začali nanovo a nikdy neztráceli naději," řekla hlava katolické církve v následném kázání. "Vždycky je možné začít od znova, protože je zde nový život, který v nás Bůh může probudit navzdory všem našim selháním," pokračoval František.

Vyjádřil naději, že pandemie skončí a že lidé budou moci objevovat "půvab každodenního života". Podobně jako mnohokrát v minulosti hovořil o sounáležitosti s potřebnými a nabádal společnost k tomu, aby pečovala o lidi na jejím okraji.

Začátek vigilie, neboli noční hlídky, byl předsunut o dvě hodiny, aby se účastníci stihli před desátou večer dostat domů a aby neporušili noční zákaz vycházení platný po celé Itálii. Na ceremoniálu bylo druhý rok za sebou jen 200 lidí, přičemž všichni měli zakrytá ústa a nos.

Zdroj: ČTK

Policie zadržela cizince, který o Velikonocích v Plzni zranil tři spolubydlící

Policisté zadrželi třicetiletého cizince, který na Velikonoční pondělí odpoledne v bytě u plzeňského náměstí zranil tři spolubydlící. Soudce ho poslal do vazební věznice, řekla krajská policejní mluvčí Michaela Raindlová. "Policejní komisař zahájil trestní stíhání pro spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a pro přečin ublížení na zdraví spáchaných ve stádiu pokusu," uvedla.

Obviněný popíjel s dalšími třemi cizinci v bytě v Bezručově ulici. Poté se pohádali. "Muž sebral ze stolu skleněnou lahev a udeřil s ní jednoho z kamarádů do hlavy. Do potyčky se zapojila manželka zraněného a chtěla ho bránit. Agresor na ni také zaútočil a střepem ji ošklivě poranil ruku," uvedla Raindlová. Poté opětovně napadl zraněného muže a dalšího ze spolubydlících, který ho chtěl zastavit. Následně z místa utekl.

Podle zdravotníků byla nejvážněji zraněna pětačtyřicetiletá žena, která skončila se středně těžkým zraněním ve fakultní nemocnici. Záchranáři ještě ošetřili dva muže ve věku kolem 30 let a také je převezli do nemocnice. Potyčka se nestala na ubytovně, ale v pokoji obytného domu v Bezručově ulici.

Zdroj: ČTK
Pokračovat