Velikonoce

Velikonoce jsou největší a nejvýznamnější křesťanský svátek. Oslavují památku zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoční svátky jsou i vítáním jara. S oslavou Velikonoc je nesmazatelně spojeno zdobení vajíček, pomlázka, pečení velikonočního beránka nebo mazance.

V Praze jsou k oslavám každoročně pořádány velikonoční trhy na Staroměstském náměstí. V roce 2019 budou trhy také na Václavském náměstí.

Policie zadržela cizince, který o Velikonocích v Plzni zranil tři spolubydlící

Policisté zadrželi třicetiletého cizince, který na Velikonoční pondělí odpoledne v bytě u plzeňského náměstí zranil tři spolubydlící. Soudce ho poslal do vazební věznice, řekla krajská policejní mluvčí Michaela Raindlová. "Policejní komisař zahájil trestní stíhání pro spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a pro přečin ublížení na zdraví spáchaných ve stádiu pokusu," uvedla.

Obviněný popíjel s dalšími třemi cizinci v bytě v Bezručově ulici. Poté se pohádali. "Muž sebral ze stolu skleněnou lahev a udeřil s ní jednoho z kamarádů do hlavy. Do potyčky se zapojila manželka zraněného a chtěla ho bránit. Agresor na ni také zaútočil a střepem ji ošklivě poranil ruku," uvedla Raindlová. Poté opětovně napadl zraněného muže a dalšího ze spolubydlících, který ho chtěl zastavit. Následně z místa utekl.

Podle zdravotníků byla nejvážněji zraněna pětačtyřicetiletá žena, která skončila se středně těžkým zraněním ve fakultní nemocnici. Záchranáři ještě ošetřili dva muže ve věku kolem 30 let a také je převezli do nemocnice. Potyčka se nestala na ubytovně, ale v pokoji obytného domu v Bezručově ulici.

Zdroj: ČTK

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat