drůbež

Veterináři zjistili tři nová ohniska ptačí chřipky, utratí dalších 11 tisíc kachen

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. Jde znovu o chovy firmy Perena, uvedl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. V Česku je tak 23 ohnisek chřipky. V chovu v obci Slibovice na Nymbursku ve Středočeském kraji je 8000 kachen, ve dvou chovech v obcích Kosičky a Luková na Královéhradecku je více než 3000 kachen. Utratí je v příštím týdnu. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je situace u rodičovských hejn kachen doopravdy vážná, hrozí výpadky produkce nejenom v Česku, ale i v okolních státech. V ČR bude utracena skoro polovina rodičovských hejn.

"U chovu ve Slibovicích informoval chovatel krajskou veterinární správu o výrazném poklesu snášky a také úhynu kachen. Vzorky byly proto odeslány do Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha, kde vyšetření potvrdilo aviární influenzu (ptačí chřipku)," uvedl mluvčí.

Ve dvou chovech v Královéhradeckém kraji pak zjistili chřipku poté, co tam veterináři provedli výtěry v rámci monitoringu chovů zasažené společnosti. Už v tomto týdnu vybili více než 55 000 kusů ptáků právě od společnosti Perena v jiných pěti zasažených chovech.

Zdroj: ČTK

V drůbežárně na Chomutovsku uhynulo při požáru asi 16 000 kuřat

Přibližně 16 000 kuřat ve čtvrtek uhynulo při požáru drůbežárny ve vesnici Červený Hrádek na Chomutovsku. Hoří hala o ploše zhruba 42 metrů čtverečných. Na místě zasahují čtyři hasičské jednotky. Ve čtvrtek ráno to uvedli hasiči na svém twitterovém účtu.

Podle Davida Drába z firmy Drůbež Červený Hrádek se budou škody pohybovat v milionech korun. Řekl to ve čtvrtek s tím, že je příčina požáru zatím neznámá.

"Nedostal jsem hlášení o žádném zranění," informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Zdroj: ČTK

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat