(Veliko)noční můra: Obchody bez vajec

ČTK ČTK
6. 3. 2012 16:20
Vajec je nedostatek, jsou drahá a obchodníci neví, kdy se situace zlepší
Foto: Reuters

Praha - Obchodníci se stále potýkají s nedostatkem vajec na tuzemském trhu a některým z nich dodavatelé posílají pouze zlomek obvyklého množství vajec.

V Česku i celé Evropské unii totiž po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec, což mělo za následek prudký růst jejich ceny, která je nyní ve srovnání se začátkem roku až dvojnásobná.

Například dodávky vajec do hypermarketů Globus v těchto dnech klesly na úroveň 20 až 30 procent původního množství. "Ve všech našich hypermarketech jsme zachovali šíři nabídky vajec. Ne vždy se nám ale podaří nabízet zákazníkům veškeré druhy balení," řekl dnes ČTK mluvčí prodejen Globus Libor Tomáš.

S nižšími dodávkami vajec se letos potýká také obchodní řetězec Tesco. "Situaci se nám daří postupně stabilizovat," uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Výrazné zdražení

Vejce na pultech tuzemských obchodů od začátku letošního roku, kdy EU zpřísnila pravidla pro chov slepic, kvůli jejich nedostatku výrazně podražila. "Od prosince 2011 se nákupní cena vajec zvýšila dvojnásobně a od toho se odvíjí i naše prodejní cena," podotkl Tomáš.

Například v prodejnách Tesco vzrostla cena jednoho vejce z 2,3 koruny na konci ledna až na 4,9 koruny. V supermarketech a hypermarketech Albert se cena krabičky s deseti vejci velikosti M zvýšila z lednových 24,9 koruny na 39,9 koruny.

Mezi českými zákazníky už kvůli prudkému růstu cen a stále častějším zprávám o problémech se zásobováním trhu zřejmě začala panovat nervozita a někteří obchodníci hlásí zvýšenou poptávku po vejcích. "Evidujeme ji hlavně v regionech, kde se v jiných obchodních řetězcích vejce sehnat vůbec nedala," uvedl Tomáš.

Nedostatek vajec se na trhu navíc objevil krátce před velikonočními svátky, kdy každoročně prudce roste poptávka po vejcích. Na dotaz, zda budou mít dostatek vajec a jaká bude jejich cena, obchodníci zatím odpovídají jen velmi opatrně.

"O stoprocentním obnovení dodávek intenzivně jednáme s našimi dodavateli a máme přislíbeno, že k němu dojde v nejbližší době," uvedla Karasová.

Podle Tomáše jsou ale jednání složitá. "S dodavateli se snažíme samozřejmě dohodnout, ale situace je taková, že mnoho prostoru pro vyjednávání nám dodavatelé neposkytují," dodal. Prodejny Albert se nyní dohodly s novým zahraničním dodavatelem, jehož chovy slepic splňují normy EU.

Domácí chovy stíhají jen 60 procent produkce

Obchodní řetězce problémy přičítají směrnici EU, která nařídila evropským producentům vajec, aby do konce roku 2011 pořídili pro slepice komfortnější klece. Od firem, které směrnici nesplňují, nemohou obchodníci vejce nakupovat.

Čeští drůbežáři měli na začátku letošního roku modernizováno 80 procent klecí. Zbylá pětina má být vyměněna v první polovině letošního roku. Novou směrnici však nesplňuje řada zahraničních chovatelů, kteří zásobovali tuzemské prodejny.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové produkce vajec letos klesla v celé EU a jejich cena vzrostla.

Kvůli rekonstrukci chovů pokrývali tuzemští chovatelé na začátku roku pouze 60 procent spotřeby vajec v ČR a zbývajících 40 procent je zatím nutné dovážet ze zahraničí. Tuzemská produkce vajec by se měla začít zvyšovat od dubna, kdy budou postupně obnoveny další modernizované chovy slepic.

 

Právě se děje

Další zprávy