Brno - Zveřejnění celých jmen a adres majitelů firmy, která dluží, není porušením jejich práv, ale jde o oprávněnou a přípustnou kritiku.
Nejvyšší soud tak odmítl dovolání dvou podnikatelů, kteří chtěli vysoudit 100 tisíc korun za to, že se v reklamním časopise objevily o jejich firmě informace o dluzích s výzvou na přihlášení pro další věřitele.
Chceme peníze
V inzerátu navíc kromě názvu firmy byly uvedeny celé jména a adresy obou spolumajitelů firmy.
To se majitelům firmy nelíbilo a muže, kteří informace o dluzích zveřejnili, zažalovali. Chtěli jak odškodné ve výši 100 tisíc korun pro každého, tak poslání omluvných dopisů.
Případ řešil jak Krajský soud v Brně, tak Vrchní soud v Olomouci. Oba soudy rozhodly, že zveřejnění jmen a adres bylo v pořádku.
„Bylo prokázáno, že tvrzení obsažená v inzerátu, že firma dlužila peníze, je pravdivé. Uvedení obou žalobců (podnikatelů) jménem, příjmením a bydlištěm pak považoval soud jako oprávněnou kritiku společníků této firmy, tedy osob odpovědných za tento dluh," rozhodl Vrchní soud v Olomouci.
Podnikatelé se ale ještě verdikt pokusili zvrátit a poslali dovolání k Nejvyššímu soudu.
Nešlo o kritiku
„Užití jména, příjmení a adresy v inzerátu za účelem vyhledání dalších věřitelů bylo nadbytečné. Navíc nemohlo jít ani o oprávněnou kritiku, když smyslem inzerátu nebyla kritika činnosti firmy, ale dohledání dalších věřitelů," uvedli v dovolání.
Nejvyšší soud ale dovolání odmítl a ponechal tak v platnosti verdikt Vrchního soudu.
Podle senátu Nejvyššího soud vedeného soudcem Pavlem Pavlíkem Vrchní soud posoudil celý spor správně, k neoprávněnému zásahu do práva na ochranu osobnosti nedošlo.
„Dovolání bylo proto odmítnuto jako nepřípustné," uvedli soudci Nejvyššího soudu.