Brno - Ústavní soud zamítl stížnost firmy Ježek software, která chtěla kvůli údajné mezeře v zákoně vrátit zaplacené pojistné za sociální zabezpečení z roku 2007.
Případem se už dříve zabýval Nejvyšší správní soud. Také on firmě nepřiznal nárok na vrácení pojistného a konstatoval, že nelze přestat platit daně kvůli chybě v zákoně.
Problém vznikl v roce 2006, kdy ze zákona o pojistném na sociální zabezpečení vypadla pasáž o vyměřovacím základu. Daně proto podle něj nebylo podle čeho určit.
Nárok firmy na vrácení pojistného sice nejdříve potvrdila liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, stát se ale odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten pak rozhodnutí libereckých soudců zrušil. Firma se nakonec obrátila na Ústavní soud.
Ústavní soud však dospěl k závěru, že k porušení ústavně zaručeného základního práva stěžovatele zjevně nedošlo.
Konec nadějí pro 7000 firem
Na základě výkladu Tomáše Ježka z Ježek software požádalo Českou správu sociálního zabezpečení o vrácení zaplaceného pojistného přes 7000 dalších společností. Po státu žádaly v součtu téměř 17 miliard korun.
Podle Nejvyššího správního soudu však firmy nemají na vrácení zaplacené daně nárok. Vyměřovací základ ve sporném období totiž bylo možné vyvodit z jiných ustanovení zákona.
"V daném případě není možno poukazem na zjištěnou legislativní chybu dospět k závěru o přechodném zániku platební povinnosti k placení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, neboť takový výklad by byl zcela mechanický a odhlížející od smyslu jednotlivých institutů, celkového kontextu posuzované právní úpravy, historie jejího vzniku a důvodů postupných novelizací," rozhodl vloni Nejvyšší správní soud. Ústavní soudci nyní jeho přístup prakticky potvrdili.
"Firmy nemohly být v dobré víře, respektive legitimně očekávat, že v období leden až červen 2007 nebudou povinny platit jako zaměstnavatel pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku," uvedli soudci.
Nepřehledné a chaotické zákony
Už dříve ale soudci za takový postup stát kritizovali. Podle nich jde o další z mnoha případů nepřehledného a chaotického legislativního procesu.
"Jeho výsledkem je stále se zhoršující kvalita právního řádu, jež působí mezi adresáty právních povinností často oprávněné pocity bezradnosti, snižuje důvěru v právo, vyvolává znepokojení a zbytečně též zatěžuje příslušné orgány a instituce, které přijaté normy aplikují a interpretují," uvedl Nejvyšší správní soud.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Česká správa sociálního zabezpečení - kde naleznete všechny kontakty?