Praha - Tři veřejné zakázky na informační systémy základních registrů vypsalo tento týden ministerstvo vnitra. Předpokládanou cenu zakázek odhaduje na celkem 1,27 miliardy korun bez DPH.
První zakázka se týká implementace informačního systému základních registrů, její předpokládaná hodnota je 450 milionů korun. Vítěz má systém nejen vytvořit, ale také naplnit relevantními daty, provést pilotní provoz, ověřit data a poté spustit ostrý provoz.
Druhá zakázka se týká vytvoření, naplnění a spuštění registru práv a povinností. Předpokládaná cena je téměř 443,7 milionu korun. Třetí soutěž pak ministerstvo vypsalo na registr obyvatel v odhadované ceně téměř 378,2 milionu.
S vybranými firmami (nebo jedinou společností) chce ministerstvo podepsat smlouvu s platností už od letošního listopadu do konce června 2011, kdy má začít ostrý provoz.
Úředníci si sami zjistí základní údaje
Čtyři takzvané základní registry se mají začít plnit daty a spustit v pilotním provozu v červenci 2010, příslušný zákon už vyšel ve Sbírce zákonů. Díky nim by lidé už nemuseli sdělovat různým úřadům stejné informace - úředníci si je zjistí sami. Vyhledávání informací má být také rychlejší.
Čtěte také
-
Lidé si konečně budou moci bezplatně a snadno najít aktuální znění zákonů, jejichž dodržování po nich stát vyžaduje. Ještě to ale potrvá.
- Konec nepřehledných zákonů? Nejdříve v roce 2013
Novinka zároveň nahradí některé zbytečně duplicitní a roztříštěné dosavadní databáze různých úřadů. Například registr obyvatel sjednotí údaje z dosavadních evidencí obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů a z informačního systému cizinců.
Kromě zmíněného registru obyvatel a registru práv a povinností vznikne také registr osob (firem a úřadů) a registr územní identifikace (adres a nemovitostí). Zakázku na poslední z nich vypíše Český úřad zeměměřický a katastrální v nejbližších dnech.
Data v registrech mají být chráněna proti zneužití jak technickými, tak provozními opatřeními. Úředník bude moci zjišťovat údaje pouze v rámci svého oprávnění, veškeré využití dat se navíc má zaznamenávat. Minimálně jednou ročně by pak lidé měli dostávat výpisy s jejich údaji - nejen ke kontrole jejich správnosti, ale také k informaci, jaké úřady se o ně zajímaly.
Podle dřívějších vyjádření exministra vnitra Ivana Langera přijde uskutečnění projektu registrů na zhruba dvě miliardy korun včetně dotace z fondů Evropské unie.