Spořitelna drtí klienty. Ve sporu o poplatek vede 20:0

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
22. 10. 2013 13:45
Iniciativa PoplatkyZpět.cz znovu prohrála, chce se obrátit na Ústavní soud.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl na začátku tohoto týdne dalších třináct sporů o poplatek za správu úvěrového účtu ve prospěch České spořitelny. Klientům, kteří ji žalovali, tedy banka tyto paušální platby vracet nemusí.

Stejný soud už v předchozích dnech zamítl sedm žalob klientů na Českou spořitelnu. Největší tuzemská banka tak má už dvacet rozsudků, které ji utvrzují v tom, že poplatek vybírá v souladu se zákony. Soud zároveň přiznal České spořitelně náklady řízení, které bude muset uhradit neúspěšný žalobce.

„Soud rozhodl, že poplatek byl sjednán v souladu s platnou legislativou a je součástí úvěrové smlouvy, v níž se obě strany dobrovolně dohodly na podmínkách vzájemného obchodu," říká mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Všech třináct pondělních sporů vedla Česká spořitelna proti klientům, kteří banku žalovali přes největší "poplatkovou iniciativu" PoplatkyZpět.cz. Z dvaceti sporů o účtování poplatku vyhrála spořitelna sedmnáct právě proti klientům zastoupeným zmíněnou iniciativou.

Banky tak podle dosud známých rozsudků vyhrály celkem už dvacet pět přímých sporů o poplatek za vedení či správu úvěrového účtu, žaloby jejich klientů soudci naproti tomu doposud uznaly jen dvakrát.

Rozhoduje i finanční arbitr

Plnou moc iniciativě PoplatkyZpět.cz zaslalo přes 300 tisíc klientů českých finančních ústavů, nejen České spořitelny. Desítky tisíc z nich pak zaplatily soudní poplatek a souhlasily s podáním žaloby k soudu.

Dalších zhruba 40 tisíc žádostí o vrácení poplatků tento týden poslala iniciativa PoplatkyZpět.cz na Finančního arbitra ČR, který může řešit ale jen spory týkající se spotřebitelských úvěrů (nikoli hypotečních).

Kancelář finančního arbitra už přijetí těchto žádostí potvrdila. „Pokud jde o samotné návrhy, pak v první řadě bude finanční arbitr zkoumat, zda jsou splněny všechny podmínky pro vedení řízení před finančním arbitrem," vzkázal na svém webu úřad.

Série sporů bude nyní pokračovat u obvodních soudů v Praze. Vzhledem k tomu, že sporná částka v každém jednotlivém případě nepřesahuje 10 tisíc korun, jde o takzvané bagatelní spory, proti jejichž výsledku není odvolání.

"Sjednotit" rozsudky by nicméně mohl Ústavní soud, k němuž chystá ústavní stížnost advokát Petr Toman zastupující klienty služby PoplatkyZpět.cz. Stížnost by k Ústavnímu soudu měla doputovat zhruba za dva a půl měsíce.

Dva rozhodnuté „poplatkové" spory už má také úřad finančního arbitra. Zatímco v prvním (dubnovém) sporu finanční arbitryně Monika Nedelková dospěla k závěru, že ujednání o poplatku ve smlouvě s Komerční bankou bylo neplatné pro jeho neurčitost podle paragrafu 37 občanského zákoníku, ve sporu klienta s Českou spořitelnou, který rozhodla v červenci, shledala smluvní ujednání o poplatku za dostatečně určité.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy