Praha - Takzvané sociální karty začnou lidé dostávat nejpozději do konce června. Při úterním podpisu dohody s Českou spořitelnou to řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.
Karty postupně dostanou všichni příjemci sociálních dávek. K placení je však budou povinně používat jen ti příjemci dávek v hmotné nouzi, u nichž hrozí nebezpečí zneužití těchto účelově omezených dávek na jiné než nejnutnější výdaje. S kartou nebude možné platit například v baru nebo herně.
Pro příjemce ostatních dávek, například rodičovského příspěvku nebo pomoci pro zdravotně postižené, bude platební funkce jen dobrovolná. I tito lidé však začnou používat sociální kartu pro identifikaci s úřadem práce, který dávky vyplácí.
"Informaci o tom, že si kartu může vyzvednout, zašle každému příjemci úřad práce dopisem," říká Drábek. Výjimkou jsou jen příjemci důchodů a nemocenských dávek - ti se do projektu sociálních karet vůbec nezapojí.
Sociální kartu, která má identifikační a platební funkci, bude vydávat Česká spořitelna - ta už si nechala zaregistrovat název sKarta. Spořitelna zvítězila ve veřejné soutěži, jejíž výsledky potvrdil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, když odmítl výhrady opozičních sociálních demokratů.
Stát přitom nebude České spořitelně za spuštění a provoz systému nic platit, slibuje Drábek. Také pro příjemce dávek mají být základní služby zdarma - například první vydání karty či jeden výběr z bankomatu České spořitelny měsíčně (na každou dávku).
Při ztrátě zaplatíte 240 korun
Banka má vydělat na nadstandardních službách, mezi něž patří například každý další výběr z bankomatu. Ten přijde na šest korun, tedy standardně podle sazebníku České spořitelny. Výběr z bankomatů jiných bank přijde na 40 korun.
Nicméně právě Česká spořitelna má největší síť bankomatů (téměř 1300) i platebních terminálů (25 tisíc) v republice, právě toto kritérium jí výrazně pomohlo k vítězství v soutěži.
Lidé si však připlatí i za případné vydání náhradní karty po její ztrátě, zničení nebo odcizení, a to 240 korun, dalších 100 korun pak za vygenerování PIN.
Spořitelna získá také rozsáhlou databázi potenciálních klientů, vydělat může i na správě obrovského objemu státních peněz.
Drábek se neobává, že by výdej sociálních karet vedl k podobným komplikacím jako novoroční start sociální reformy. Podle něj budou karty vydávány postupně během několika měsíců, nepůjde o jednorázovou akci.
"Do konce letošního roku bude vydáno nejvýše milion sKaret," dodává Dušan Baran, první náměstek generálního ředitele České spořitelny.
I pro postižené
Karta bude sloužit i jako průkaz osob se zdravotním postižením (TP, ZTP a ZTP/P). "S ní budou moci čerpat stejné výhody jako dnes při předložení papírového průkazu," říká Drábek.
Původní papírové průkazy zůstanou v platnosti do data uvedeného na zadní straně průkazky včetně výhod, které se na ně vážou, ale nejdéle do 31. prosince 2015. A to i tehdy, pokud mají vyznačenou platnost „trvale - bez omezení".
Po datu platnosti průkazky uvedeném na zadní straně je nutné se podrobit novému lékařskému posouzení zdravotního stavu, který se ovšem posuzuje již podle nových kritérií.