Šlapete nám po reputaci, zlobí se bankéři nad zprávami

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 3. 2009 13:35
Centrální banky pěti zemí se ohradily vůči hodnocení regionu
Foto: ČNB

Praha - Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se společně brání proti hodnocení jejich finančních i bankovních systémů. Zveřejněné informace považují za často zjednodušené a zavádějící.

Banky to ve středu oznámily v hromadném prohlášení. Odpoledne se k tomuto postoji přihlásilo také Maďarsko, oznámila tisková mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Centrálním bankéřům se nezamlouvají některá vyjádření z posledních dnů - ta upozorňují na ohrožení bank ze starších členských států Unie kvůli jejich činnosti ve střední a východní Evropě.

"Takové iniciativy představují vysoké reputační riziko nejen pro dohledové orgány, ale především pro finanční systémy, které dohlíží," uvádí se v prohlášení.

Zveřejněné informace jsou podle bank často zjednodušené a zavádějící. To může mít negativní dopady na finanční instituce, které působí v těchto oblastech.

"Tyto vlastní zájem sledující spekulace zcela znevažují základní ekonomický vývoj v oblasti a vytvářejí nesprávné představy, které by samozřejmě mohly být škodlivé pro region a celou Evropu," píší dále banky.

Nejsme všichni stejní

Centrální bankéři dále - stejně jako nedávno sama ČNB - zdůraznily, že každá ze zemí má vlastní specifickou ekonomickou a finanční situaci a že tyto oblasti netvoří jednotný region.

Rozlišovat by se podle bank přitom mělo především mezi členskými státy EU a nečlenskými zeměmi. Navíc by se měly upřesnit problémy typické pro jednotlivé oblasti nebo jednotlivé bankovní skupiny.

Bankéři by podle svých slov přivítali, aby budoucí iniciativy hodnotící riziko zemí střední a východní Evropy a jeho možné dopady na evropské země respektovaly úlohu a zodpovědnost jednotlivých státních dohledových orgánů.

Spolupráci na koordinovanému přístupu k řešení finanční krize se ale prý nebrání.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy