Šlapete nám po reputaci, zlobí se bankéři nad zprávami

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 3. 2009 13:35
Centrální banky pěti zemí se ohradily vůči hodnocení regionu
Foto: ČNB

Praha - Centrální banky Česka, Slovenska, Polska, Rumunska a Bulharska se společně brání proti hodnocení jejich finančních i bankovních systémů. Zveřejněné informace považují za často zjednodušené a zavádějící.

Banky to ve středu oznámily v hromadném prohlášení. Odpoledne se k tomuto postoji přihlásilo také Maďarsko, oznámila tisková mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Centrálním bankéřům se nezamlouvají některá vyjádření z posledních dnů - ta upozorňují na ohrožení bank ze starších členských států Unie kvůli jejich činnosti ve střední a východní Evropě.

"Takové iniciativy představují vysoké reputační riziko nejen pro dohledové orgány, ale především pro finanční systémy, které dohlíží," uvádí se v prohlášení.

Zveřejněné informace jsou podle bank často zjednodušené a zavádějící. To může mít negativní dopady na finanční instituce, které působí v těchto oblastech.

"Tyto vlastní zájem sledující spekulace zcela znevažují základní ekonomický vývoj v oblasti a vytvářejí nesprávné představy, které by samozřejmě mohly být škodlivé pro region a celou Evropu," píší dále banky.

Nejsme všichni stejní

Centrální bankéři dále - stejně jako nedávno sama ČNB - zdůraznily, že každá ze zemí má vlastní specifickou ekonomickou a finanční situaci a že tyto oblasti netvoří jednotný region.

Rozlišovat by se podle bank přitom mělo především mezi členskými státy EU a nečlenskými zeměmi. Navíc by se měly upřesnit problémy typické pro jednotlivé oblasti nebo jednotlivé bankovní skupiny.

Bankéři by podle svých slov přivítali, aby budoucí iniciativy hodnotící riziko zemí střední a východní Evropy a jeho možné dopady na evropské země respektovaly úlohu a zodpovědnost jednotlivých státních dohledových orgánů.

Spolupráci na koordinovanému přístupu k řešení finanční krize se ale prý nebrání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy