ČNB světu: My nejsme "střední a východní Evropa"

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
26. 2. 2009 15:10
Jednotlivé státy se v ekonomické politice vydaly odlišnými směry, píše viceguvernér ČNB ve Financial Times
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Házet všechny státy v regionu do jednoho pytle s nálepkou "střední a východní Evropa" už dávno nemá význam.

Vyplývá to z dopisu viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla, který zveřejnil prestižní deník Financial Times.

V uplynulých dnech někteří komentátoři naznačovali, že "střední a východní Evropa" je na pokraji totální ekonomické katastrofy a celý region nutně potřebuje pomoc.

"Tito komentátoři si nevšimli, že od pádu komunismu před 20 lety (i dlouhou dobu předtím) se jednotlivé země v regionu vydaly velice odlišnou cestou, co se ekonomické politiky týče," píše v dopise Hampl.

V regionu jsou země na úrovni Západu, i lepší

Některé státy na východ od Dunaje podle něj trpí pod značným břemenem dluhů denominovaných ve švýcarských francích, amerických dolarech či eurech, které shromáždily jejich vlády, soukromý sektor, popřípadě oba tyto subjekty.

"V tom samém regionu jsou ale i země, jejichž politika a konečné ekonomické fundamenty jsou daleko lepší - ve skutečnosti na úrovni řady západoevropských zemí či dokonce lepší," vysvětluje dále český viceguvernér.

Vedle členů eurozóny Slovenska a Slovinska je prý takovým příkladem Česká republika.

Hampl zároveň přiznává, že současná krize má a bude mít viditelný dopad na hrubý domácí produkt a zaměstnanost země. Také veřejný deficit se zřejmě zhorší a trh s nemovitostmi a hypotékami se ochladil. "Je také pravda, že oslabování měny v uplynulých měsících není všelék, protože mnoho exportérů se zajistilo proti jejímu růstu, a proto teď prodělávají," říká centrální bankéř.

Česká ekonomika velkou nerovnováhou netrpí

Druhým dechem nicméně dodává, že velikost těchto jevů bledne v porovnání s tím, co se děje - anebo se teprve rýsuje - ve zbytku "střední a východní Evropy".

"Česká republika jednoduše není v situaci velkých nerovnováh a makroekonomické nestability a české domácnosti vůbec nemají dluhy v zahraničních měnách," zdůrazňuje Hampl.

V dopise podotýká, že Česko je naopak na straně těch, kteří postiženým státům pomáhají. Za příklad dává bezúročnou půjčku Lotyšsku ve výši 200 milionů eur.

"Je nejvyšší čas, aby si média uvědomila, že označení "střední a východní Evropa" může být vhodné jako zeměpisný výraz, ale pokud jde o ekonomiku, sílu finančního sektoru a makroekonomickou stabilitu, už dávno přestalo mít význam," uzavírá dopis viceguvernér ČNB.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy