Brno - Ještě před týdnem si vinaři zoufali, že letos ledové víno vyrábět nebudou. Teď už vědí, že kdo nepodlehl malomyslnosti, ten sladkou specialitu s letošním letopočtem vylisuje.
Aby totiž mohli vinaři ledové víno z posledních hroznů na vinici vyrobit, musí teplota tři dny po sobě klesnout nejméně sedm stupňů pod nulu. A meteorologové hlásí v tomto týdnu teploty ještě nižší. Hrozny se v mrazu nejen sklízí, ale i lisují.
"Hrozny nesmí během lisování v žádném případě zcela rozmrznout. Část vody proto zůstává v bobulích nevylisována ve formě ledových krystalů. Ledová vína jsou díky tomu velmi plná, extraktivní, sladká a zároveň se řadí mezi nejvzácnější vinařské produkty. Tomu pak musí odpovídat i cena," vysvětlil Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.
Stejně jako u vína slámového, při jehož výrobě se nechávají hrozny pro změnu schnout na slámě, je důležité dodržení předepsané cukernatosti.
"Inspektor nejprve ověřuje hrozny a jejich původ přímo na vinohradu a poté po vylisování hroznů změří jejich cukernatost. Ta by měla dosáhnout nejméně 27 stupňů," dodal Babisz.
Čekání na mrazy bylo letos obzvlášť napínavé. V září se zdálo, že po létě přijde rovnou zima, ale následoval dlouhý, teplý a vlhký podzim.
Cena za nervy i malé množství šťávy
Přestože pro výrobu ledového vína se používají především odrůdy odolné proti hnilobě a opadávání bobulí, někteří vinaři z obavy, že mrazy nebudou a víno shnije nebo jej napadne plíseň, raději sklidili hrozny předčasně.
Komu ale nepovolili nervy, ten může začít s přípravami ledového vína. Jeho vzácnost je kromě vrtkavosti počasí dána i tím, že z hroznů se vylisuje mnohem méně šťávy než při výrobě normálního vína.
Takzvaná výlisnost, tedy množství moštu, které se z hroznů podaří získat, je u ledového vína kolem 20 procent, zatímco obvykle se pohybuje mezi 60 a 75 procenty. I to je důvod, proč se ledové víno stáčí do malých lahví, a cena lahve o objemu 0,2 litru začíná nejméně na čtyřech stovkách.