Nezaměstnaní dostali loni od státu 10 miliard korun

ČTK ČTK, Věra Tůmová
11. 1. 2012 13:19
MPSV vloni vyplatilo nezaměstnaným na podpory o 3 miliardy korun méně
Foto: Karel Toman

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyplatilo loni na podporách v nezaměstnanosti 10,349 miliardy korun. To je zhruba o tři miliardy méně než v roce 2010.

Průměrná měsíční výše podpory dosahovala 5586 korun. Pro ČTK to uvedla Táňa Švrčková z tiskového odboru MPSV.

Podporu přitom loni pobíralo měsíčně v průměru 132 421 lidí. Ve srovnání s rokem 2010 poklesla jak její průměrná výše, tak počet lidí, kteří na ni měli nárok. V roce 2010 totiž činila průměrná podpora 5698 Kč a měsíčně ji dostávalo v průměru 163 481 uchazečů o zaměstnání.

Důvodů poklesu je zřejmě více, mimo jiné se snížil počet nezaměstnaných. Průměrná míra registrované nezaměstnanosti za celý rok 2011 dosáhla 8,6 procenta a byla o 0,4 procentního bodu nižší oproti roku 2010.

Co udělala loňská změna pravidel

Na počátku loňského roku také v oblasti podpor vstoupily v platnost výrazné změny. Podpory v nezaměstnanosti od té doby oproti dřívějšímu stavu dostávají lidé až poté, co uplyne doba, která odpovídá výši odstupného ze zaměstnání.

Pokud člověk ukončí zaměstnání vlastní výpovědí nebo dohodou se zaměstnavatelem, pobírá v závislosti na věku podporu 5 až 11 měsíců ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku, nebo vyměřovacího základu. Jinak začíná výše podpory na 65 procentech.

Výjimkou jsou případy, kdy dá výpověď ze závažných důvodů, které vyjmenovává zákoník práce. Jde například o péči o dítě či závažné rodinné či zdravotní důvody.

Aktuální výše průměrné podpory činí podle údajů z konce prosince loňského roku 5595 korun. "Ve srovnání s koncem září se snížila o 126 Kč, ve srovnání s koncem roku 2010 je nižší o 125 Kč," uvedla Švrčková.

Podle údajů Českého statistického úřadu se přitom domácnostem nezaměstnaných příjmy prudce snižují. Čisté měsíční peněžní příjmy na osobu u nich v prvních třech čtvrtletích loňského roku dosahovaly 6641 korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 se propadly o 586 korun. Klesly jim ovšem i čisté měsíční peněžní výdaje na jednoho člena jejich domácností, a to o 333 korun na 6432 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy