ETA a Madeta propouští kvůli zavírání závodů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
11. 1. 2012 9:58
ETA ukončuje výrobu spotřebičů v Hlinsku, Madeta končí se sýry v Prachaticích
Výroba sýra, ilustrační foto.
Výroba sýra, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Hlinsko, Prachatice - Dvě legendární české značky, ETA a Madeta, zavírají své závody. Známý výrobce elektrospotřebičů, hlinská ETA, po změně majitele změnil i své sídlo, a jak informoval deník Právo, do konce ledna propustí  57 zaměstnanců.

Je to první krok k dříve oznámenému ukončení výroby domácích spotřebičů v Hlinsku. "Bylo nám nahlášeno větší propouštění. Do konce ledna by mělo odejít z této firmy 57 zaměstnanců z důvodu organizačních změn," řekl deníku Petr Sádovský z hlinecké pobočky Úřadu práce Chrudim.

"Nemůžeme s tím nic dělat. Snad by tady nakonec měla zůstat jenom firemní zkušebna a vývojová dílna s patnácti až dvaceti zaměstnanci," dodala starostka Hlinska Magda Křivanová (ODS).

ETA v posledních letech dvakrát změnila majitele. Od června 2007 ji ovládala investiční společnost Benson Oak Capital, která ji loni v říjnu prodala spolumajiteli řetězce elektroprodejen Euronics, společnosti HP Tronic Zlín. Velkou část produktů, které nabízí pod svou značkou, si ETA dává vyrobit v Číně. Část pro ni vyrábí firma E-Technik v Miloticích nad Bečvou.

ETA Hlinsko, která od roku 1943 vyrábí a prodává domácí spotřebiče, prohloubila předloni podle předběžných neauditovaných výsledků ztrátu o šest milionů na 25 milionů korun. Ještě před čtvrtstoletím měla ETA dvě tisícovky zaměstnanců.

Madeta zavírá závod v Prachaticích

Největší zpracovatel mléka v zemi, jihočeská Madeta, zase oznámil, že koncem čtvrtletí zavře závod v Prachaticích. Výrobu přírodních a čerstvých sýrů přesune do závodů v Plané nad Lužnicí na Táborsku a do Jindřichova Hradce. Zaměstnanost se tak podle mluvčí společnosti Barbory Daňkové významně nezmění. Teď v šesti závodech pracuje 1726 lidí.

"Madeta nabídla zaměstnancům prachatického závodu kyvadlovou dopravu do Plané nad Lužnicí a Jindřichova Hradce, pokud odmítnou, vzniknou tam nová pracovní místa," řekla Daňková ČTK. Oba jsou od Prachatic vzdálené přes 90 kilometrů a pracuje se tam ve vícesměnných provozech. Kolik lidí nabídku přijme, bude jasné asi až v únoru. Prázdné budovy v Prachaticích Madeta nabídne k prodeji.

Ukončení výroby v prachatickém závodě je součástí dlouhodobého procesu restrukturalizace a centralizace výrobních kapacit společnosti a souvisí i s nedostatkem mléka v regionu. V roce 2010 se Mlékárenské družstvo Jih s Madetou nedohodlo na cenách mléka a snížilo dodávky o 200 000 litrů denně na zhruba 330 000.

Původně Madeta letos a příští rok plánovala ukončit také výrobu v Pelhřimově a v Řípci. Tyto záměry se podle mluvčí odkládají. Třeba Pelhřimov, kde se vyrábějí trvanlivá mléka, má strategickou polohu v regionu s dostatkem suroviny. Přesuny technologických celků jsou navíc nákladné, další postup restrukturalizace bude proto záležet na hospodářských výsledcích společnosti, podotkla mluvčí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy