Nezaměstnaní vezmou i horší práci, stěhovat se nechtějí

Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
10. 1. 2012 15:22
Čtyři pětiny lidí by pracovaly i za nižší mzdu, pokud by přišly o zaměstnání
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Čtyři pětiny lidí (79 procent) by pracovaly i za nižší mzdu, pokud by přišly o zaměstnání a nemohly sehnat alespoň stejně dobře placenou práci jako předtím.

Ještě více obyvatel Česka (85 procent) je podle průzkumu agentury STEM ochotno vyřešit případnou nezaměstnanost tím, že by pracovali mimo svou kvalifikaci.

Naopak jen dvě pětiny (39 procent) Čechů jsou ochotny v případě hrozby ztráty zaměstnání přestěhovat se za prací do jiného kraje.

"Svoji roli v tom zřejmě sehrává trh s byty, který je nedostatečně pružný. Silným důvodem může být i neochota opouštět rodinu, přátele a začínat v novém městě od nuly, kde sice mohou být větší pracovní příležitosti, ale zároveň vyšší náklady na bydlení a téměř žádné sociální zázemí," domnívá se Petr Temelkov, hlavní analytik finančně poradenské společnosti DataLife.

Temelkov připomíná, že finanční nouzi po ztrátě zaměstnání může zmírnit vedle našetřené peněžní rezervy i speciální pojištění. Lidé, kteří chtějí uplatnit ztrátu zaměstnání jako pojistnou událost, však musí splnit podmínky stanovené jednotlivými pojišťovnami.

"Nezaměstnaný musí být například nepřetržitě registrován na úřadu práce minimálně dva měsíce, pracovní poměr měl sjednán na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než jeden rok. Mezi další podmínky pak patří prokazatelné ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele," říká Temelkov.

Pojistka začne platit obvykle teprve za tři až šest měsíců po jejím uzavření. Přijde na zhruba 200 korun měsíčně, čerpat ji lze ke státní podpoře nejčastěji po dobu šesti měsíců, a to až do výše pěti tisíc korun na úhradu měsíčních závazků.

 

Právě se děje

Další zprávy