Změna: Nižší odstupné, propustí-li vás do dvou let

Petr Kučera Petr Kučera
12. 7. 2011 9:50
Odstupné má nově záviset na délce zaměstnání, souhlasí koalice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracují méně než dva roky, dostanou nižší odstupné. Vyplývá to z novely zákoníku práce, kterou na konci června schválila vláda.

V tomto týdnu začne o novele jednat sněmovna, kde mají koaliční poslanci jasnou většinu. Pokud návrh podpoří, začnou změny platit zřejmě od ledna 2012.

Minimální odstupné dosud činí tři měsíční mzdy nezávisle na délce pracovního poměru. Nově má být vypláceno podle délky odpracovaných let u stejného zaměstnavatele.

Kdo je u firmy méně než rok, dostal by odstupné jen ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval rok až dva, dostal by dva měsíční platy. A teprve lidé, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, by dostali tříměsíční odstupné.

Rozlišení délky odstupného nebo výpovědní doby funguje v některých evropských státech včetně Německa, Rakouska, Polska či Slovenska.

Na samotné povinnosti platit odstupné se podle návrhu nic nezmění. Nadále má tedy náležet při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů - a to jak při výpovědi dané zaměstnavatelem, tak i při dohodě.

Na druhý pokus

Se stejným návrhem přišel ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) už vloni, "odstupňování odstupného" mělo platit už od letošního ledna.

Nakonec se ale rozhodl pro komplexnější novelu, která zahrnuje i další změny týkající se například výpovědí, smluv na dobu určitou, přesčasů, zkušební doby, (ne)proplácení zbytku dovolené a podobně.

Zákoník práce stanoví jen minimální výši odstupného. Zaměstnavatel se teoreticky může rozhodnout vyplatit vyšší částku, případně tato povinnost vyplývá z pracovní smlouvy.

Podobné odstupňování už uplatňoval socialistický zákoník práce v letech 1966 až 1988. Týkalo se však výpovědní doby, nikoliv odstupného, přičemž rozhodující nebyla délka pracovního poměru, ale věk zaměstnance. Čím byl zaměstnanec starší, tím byla delší i výpovědní doba.

Výpovědní doba se nemění, ale...

Na délce a počítání výpovědní doby se podle návrhu nic nezmění.  Nadále tedy zůstane ze zákona dvouměsíční, přičemž se začíná počítat od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi.

Od ledna 2012 má však přibýt nový výpovědní důvod. Zaměstnavatelé by mohli dát výpověď lidem, kteří "zvlášť hrubým způsobem" poruší lékařem stanovený režim při nemocenské.

Ministerstvo původně navrhovalo také jednodušší výpovědi lidem, s jejichž výsledky není zaměstnavatel spokojen. Od této změny ale po připomínkách odborů ustoupilo a do konečného návrhu nezařadilo.

"Doděláme tenhle sjížďák a pak jedem asfaltovat silnici mezi Vlkošem a Troubkami," jmenuje řidič firmy M-Silnice. "Je to takový všelijaký, nikdo nic neví."
"Doděláme tenhle sjížďák a pak jedem asfaltovat silnici mezi Vlkošem a Troubkami," jmenuje řidič firmy M-Silnice. "Je to takový všelijaký, nikdo nic neví." | Foto: Karel Toman
Čtěte také:
Za zneužití nemocenské přijdete o práci, rozhodla vláda
Zvrat u práce na dobu určitou: Teď dva roky, nově devět
Pozor na "výpověď dohodou". Víme, jak neztratit podporu

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Odstupné dle zákoníku práce.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy