Brno - Inspektoři sečetli své statistiky a zjistili, že za poslední rok vydali přes třináct tisíc zákazů výroby či prodeje potravin.
Opět je to více než v roce 2006. Drtivá většina zákazů padla kvůli prodeji závadných nebo špatně či klamavě označených potravin a cigaret.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce vydala na 13 215 zákazů uvádění do oběhu vztahujících se na potraviny a tabákové výrobky v hodnotě převyšující 46 milionů korun.
Špatné víno za 20 milionů
Jenom u vína inspekce zakázala prodej v objemu převyšujícím dvacet milionů korun.
Čtěte více
- Firmy a zemědělci se přou: Kdo vyrábí z odpadního masa?
- Z obchodů muselo pryč 700 tisíc hraček. Byly nebezpečné
- Potravináři zakázali dětskou výživu, obsahu pesticidy
- Hračky s "tekutou extází" musí zmizet z trhu
- Čína zakázala stovkám továren vyvážet hračky
- Biomed z Plusu obsahuje včelí mor, byl stažen z prodeje
- Čína s igelitkami končí, v USA jsou pořád v kurzu
- V obchodech byly závadné potraviny za 50 milionů
"K potravinářským výrobkům, u nichž byly zákazy uloženy nejčastěji, patřily mléčné výrobky a masné výrobky. Inspekce uložila pokuty ve výši 37 milionů korun," uvedla mluvčí inspekce Martina Šmídtová.
Za celý rok inspektoři zjistili 5 553 nevyhovujících vzorků potravin a ostatních výrobků.
"Nejvyšší počty nevyhovujících vzorků přitom zjistili u čerstvé zeleniny a u ovoce, hned poté u vína, masa masných výrobků, výrobků studené kuchyně a mléčných výrobků," uvedla inspekce ve své zprávě.
Většina z nevyhovujících výrobků byla přitom vyrobena v Česku. Podle inspekce to ale neznamená, že by tuzemské výrobky byly horší.
"Relativně vyšší podíl zjištěných nevyhovujících vzorků z Česka než z ostatních zemí je důsledkem toho, že na trhu u mnoha komodit převládá tuzemská produkce (u pekařských výrobků, cukrářských výrobků, mléčných výrobků, masných výrobků, lahůdek," uvedla inspekce.
Pesticidy, gmo, zelenina
Inspekce například u dvaadvaceti vzorků objevila stopy pesticidů, nevyhovující byly vzorky zeleninové papriky, hlávkového salátu, stolních hroznů, fazolových lusků, ředkviček, hrušek a ovocných přesnídávek.
U jednoho výrobku zase inspekce objevila nepovolenou geneticky upravenou rýži ze Spojených států.
Na inspekci se loni velmi často obraceli spotřebitelé na základě podnětů od spotřebitelů,
Inspekce přijala celkem 2 614, z nichž 968 vyhodnotila jako oprávněné. Nejčastěji si spotřebitelé stěžovali na jakost potravin, zdravotní závadnost, hygienické nedostatky v prodejnách či na prodej potravin s prošlou dobou použitelnosti.