Čína zakázala stovkám továren vyvážet hračky

hej
1. 11. 2007 12:00
Aféra s nebezpečnými hračkami má první oběti
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Peking - O letošních Vánocích budou mít rodiče při výběru dárku pro své ratolesti poněkud omezenější výběr. Přes 700 čínských továren na hračky totiž nesmí vyvážet své zboží do zahraničí. Zákaz přišel od čínských úřadů v rámci vyšetřování kvality a bezpečnosti hraček, potravin a další produktů vyráběných v této asijské zemi.

Úředníci přezkoumali celkem 1726 továren na hračky v průmyslové oblasti na jihu Číny. "Kvůli různým problémům s kvalitou výrobků byla 764 továrnám odebrána nebo pozastavena licence, dalších 690 z nich musí v přesně dané době inovovat svá výrobní zažízení a zlepšit celkovou kvalitu výrobků," uvedla dnes podle agentury Reuters čínská média. Přes 99 procent čínského zboží vyváženého do zahraničí však standardům odpovídá.

Za poslední čtyři měsíce bylo po celém světě staženo přes 20 milionů čínských hraček kvůli podezření, že barvy na některých z nich obsahují nebezpečné množství olova a malé magnetky, které by dítě mohlo pozřít. Mezinárodní pozornosti však neunikla například ani kvalita čínských zubních past, krmiva pro zvířata nebo ryb.

ČTĚTE SOUVISLOSTI:
Aféra vadných hraček pokračuje. Mattel už zase stahuje
Mattel stahuje 1,5 milionu hraček. Obsahují moc olova
Čínský skandál zasáhl i Starbucks. Stahuje hrníčky
Hračkáři se obávají Vánoc. Kvůli jedům z Číny

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy