Hračky s "tekutou extází" musí zmizet z trhu

vk
8. 11. 2007 14:45
Týká se to čtyř milionů výrobků
Aqua Dots - nebezpečná hračka
Aqua Dots - nebezpečná hračka | Foto: http://www.theage.com.au/

New York - Komise pro bezpečnost spotřebitelů ve Spojených státech amerických stáhla z prodeje přes čtyři miliony hraček Aqua Dots vyráběných v Číně, protože byly kontaminované s účinnou drogou, která po spolknutí způsobila u několika dětí zvracení a ztrátu vědomí, píše se na webových stránkách CNN.

 "Vědci zjistili, že vysoce oblíbená prázdninová hračka obsahuje chemikálii, která když se dostane do organismu, mění se na toxickou drogu GHB," řekl CNN Scott Wolfson, mluvčí komise pro bezpečnost spotřebitelů (CPSC). "Děti, které spolknou kuličky, mohou upadnout do kómatu, může u nich dojít ke snížení dechu nebo mohou mít záchvat."

"Každý, kdo má doma hračku Aqua Dots, by ji měl vyhodit," říká mluvčí CPSC Julie Vallesová.

Nebezpečná droga

Podle webových stránek české Národní protidrogové centrály je GHB, známá též jako "Tekutá extáze", "Mýdlo (soup)" či "Liquid X", je chemická látka silně ovlivňující centrální nervový systém a je zneužívána k vyvolávání euforických a halucinačních stavů a dále jako "spouštěč" růstového hormonu za účelem svalové stimulace.

Může však způsobovat výrazné zdravotní problémy: ospalost, závratě, žaludeční nevolnost, vizuální halucinace apod. Při vyšších dávkách (velmi těžko se určuje toxicita účinné látky, která je různorodá právě uvedeným způsobem ředění) může způsobit stavy bezvědomí, amnézie, koma, případně i následnou smrt.

Děti po spolknutí upadly do komatu

Kuličky určené pro děti od čtyř let se prodávají od dubna v největších amerických obchodních řetězcích jako Aqua Dots a v Austrálii jsou známé pod názvem Bindeez Breads.

Bezpečnostní komise CPSC v posledních dnech obdržela několik zpráv s detaily o různých účincích strávených kuliček. Podle jedné z nich téměř dvouletý chlapec "spolykal několik desítek kuliček. Začal mít závrať a několikrát zvracel než dočasně upadl do komatu." Poté byl podle komise hospitalizován a úplně se zotavil.

V dalším případě dítě zvracelo, upadlo do komatu a strávilo v nemocnici pět dní. Není zatím jasné, jestli dítě bude bez dalších následků.

Výsledkem by mělo být zaměření se na hračky vyráběné v Číně. Za poslední měsíc komise a maloobchodníci dobrovolně stáhli z prodeje nejméně 69 000 hraček z Číny, kde bylo použito nadměrné množství barviva obsahujícího olovo, které mohlo způsobit otravu.

Čtěte také:

Čína zakázala stovkám továren vyvážet hračky

V Americe stahují "vraždící" dětské postýlky

 

Právě se děje

před 44 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy