Léto na burze v Praze: Mrtvo, všichni už nejsou ČEZ

Michal Šolín, investicniweb.cz
22. 7. 2010 12:17
Rozhovor s obchodníkem brokerského domu Patria Romanem Koděrou.
Burza v Praze
Burza v Praze | Foto: Jan Langer

Praha - Dividendová Telefónica poráží defenzivní ČEZ a překvapit při české výsledkové sezóně může například uhelná společnost NWR, říká burzovní makléř Roman Koděra ze společnosti Patria, který se domnívá, že nás žádná "letní akciová rally" už nečeká, ale zároveň varuje před velkou kolísavostí na trzích a s nadsázkou i před horším počasím na podzim.

Jaký je váš aktuální pohled na nejobchodovanější tituly na pražské burze?

Akcie na pražské burze samozřejmě reflektují celkovou situaci na akciových trzích. Některým titulům se v předchozích měsících dařilo lépe a dosáhly vyšších úrovní, jako například NWR, poté co společnost oznámila navýšení cen na tento kvartál. Očekává se tedy, zda toto navýšení cen bude zohledněno ve výsledkové sezóně.

Naopak u akcií ČEZu docházelo ke stabilizaci ceny těsně kolem 900 Kč po výplatě dividendy. ČEZ se v současnosti soustředí spíše na dokončení stavby Temelína. Pro investory vidím jako zajímavé akcie Telefóniky O2, která zanedlouho bude vyplácet dividendy. V okamžiku, kdy se staly akcie ČEZu bezdividendové (pozn. obchodují se už bez nároku na dividendu), část finančních prostředků z ČEZu plynula právě do akcií Telefóniky.

Zde je tedy vidět, že na pražské burze je stále tzv. dividendový vývoj, neboli dochází k přesunu finančních prostředků do akcií vyplácejících dividendu. Co se týče bankovního sektoru, v tomto týdnu budou důležité zprávy o výsledcích zátěžových testů bank. Ačkoliv všichni víme, že české finanční domy jsou zdravější, tak investory ovlivňují zprávy z USA nebo Evropy, což bude mít určitý dopad na oba bankovní tituly na pražské burze.

Co očekáváte od české výsledkové sezóny?

Česká výsledková sezóna je za dveřmi, nicméně pro celkový vývoj na trhu je vždy dominantní to, co se stane v zahraničí. Takže pokud budou dobré výsledky a celková nálada na trzích optimistická, tak i horší výsledek některé z českých firem bude investory akceptován lépe. Ale určitě výsledková sezóna napoví, v jakém stadiu se české firmy nacházejí.

Zásadní změny určitě nelze očekávat u defenzivních titulů, jako je Telefónica. Podobně tomu je u ČEZu, protože počítání zisku u této společnosti je poměrně jednoduché, jelikož společnost prodává produkci dopředu, tudíž čísla pro rok 2010 jsou již známá. Naopak překvapit by mohly společnosti NWR, Unipetrol nebo CETV, neboť se jedná o společnosti, které jsou plně závislé na ekonomickém vývoji.

Jaké máte pocity z výsledků, které nyní přicházejí z USA?

Výsledková sezóna v USA běží od minulého týdne a první čísla jsou smíšená. Začátek byl pro mnohé firmy dobrý, ale v závěru týdne se to trochu zhoršovalo. Řekl bych, že dochází k souboji korporátních výsledků a makroekonomických zpráv. Tedy investoři, kteří očekávali, že výsledky firem se v plné míře promítnou na akciové trhy, byli zklamáni. Je však potřeba podotknout, že od 1. července se po hlubokých propadech na trzích akcie dostaly opět na zajímavé úrovně a americký akciový index S&P 500 atakoval hranici 1 100 bodů. Do toho dále přicházejí pozitivní zprávy, a to z BP, že se jí daří zastavit únik ropy, nebo že banka Goldman Sachs zaplatí nižší pokutu. Celkově se výsledková sezóna v USA zatím nevyvíjí špatně.

Přikláníte se spíše k názoru, že ekonomiku čeká recese s dvojitým dnem, nebo podle vás bude oživení pokračovat?

"Double dip" je velmi žhavé téma k diskuzi. Nicméně já jsem trader, takže hodnotím situaci, jak se vyvíjí v daném okamžiku a snažím se reagovat na intradenní podněty. Přiklonit se k jedné straně je tedy pro mě obtížné, s klienty řeším spíš nynější otázku vyšší volatility na akciových trzích, a zda to vyústí v "double dip", nebo udržitelné ekonomické oživení, nechávám budoucnosti. Je tu spousta neznámých, ať už regulace některých států v rámci zadlužení, nebo jiné faktory, které mohou budoucí vývoj ovlivnit.

Jak to nyní vypadá s objemy obchodů na pražské burze?

Objemy mají bohužel nadále klesající tendenci. V minulých týdnech se aktivita trochu zvýšila, ale to bylo hlavně tím, jak už jsem zmiňoval, že část investorských prostředků přešlo od ČEZu k akciím Telefóniky.

Nyní však nepřicházejí žádné impulzy od korporací, které by objem obchodů zvýšily. Index PX se pohybuje stabilně okolo 1 100 bodů, investoři tedy drží své pozice. Obchody by mohly rozhýbat nějaké zásadní makroekonomické zprávy, jako je třeba posílení dolaru, což znamená pro německé exportéry větší zisk, apod. Podobné zprávy by mohly aktivitu na pražské burze podpořit, zatím však tento rok zůstává podprůměrný.

Jakou byste zvolil "letní strategii"?

Investorům bych doporučil užívat si co nejdéle léta (smích). Pokud si investoři myslí, že jim teď něco nějak výrazně utíká, tak to určitě není pravda, protože akciový trh se dostává na lepší ceny a má určitou sílu. Tudíž si myslím, že nějaké čtrnáctidenní menší zanedbání péče o akciový trh nikomu vrásky nepřidělá a určitě to nebude mít žádný zásadní vliv na udržení růstu. Na druhou stranu, pokud má někdo pozice, je těžké se tomu nevěnovat v rámci vysoké volatility. Je potřeba říct, že od 1. dubna letošního roku zaznamenal americký trh 11 panických prodejů a 8 panických nákupů, což znamenalo, že index S&P 500 buď klesal, nebo rostl o 2,5 % a více. To je historicky nejvíce volatilní období. To vypovídá o tom, že do pozic nevstupují jen investoři se strategií "kup a drž", ale i mnoho spekulantů.

Co přinese podzim na trzích?

Křišťálovou kouli nevlastním, ale určitě přijde chladnější počasí (smích). Otázkou je, zda ochlazení pronikne na akciové trhy, nebo investorům zůstane pozitivní nálada z teplých letních dnů. V případě, že by došlo během léta k nějakému poklesu, očekával bych na podzim oživení. Je zde však mnoho neznámých, na které si trh neumí sám odpovědět. Zejména se jedná o politiku jednotlivých zemí, týkající se snižování zadlužení. To si myslím, že bude alfou a omegou vývoje. V momentě, kdy se budou stabilizovat národní účty a vydávat státní dluhopisy pro snížení obrovských deficitů, můžou spotřebitelé, kteří táhnou ekonomický růst, pocítit uklidnění v daném prostředí a růst nastartovat. Ale jak říkám, je to nejisté a soustředím se na to, co se děje v danou chvíli.

Pokračování rozhovoru najdete ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy