Firmou, která v současnosti ovládá Setuzu, je Campaspol Holding. PPF Investments se do ní chce dostat díky dceřiné společnosti AB Credit.
Setuza pak tedy bude v rukou PPF Investments a firmy Via Chem. Krok PPF Investments ale musí schválit Úřad na ochranu hospodářské soutěže.
Campaspol se dostala k podílu v Setuze na začátku února, kdy od společnosti M. L. Moran koupila sto procent ve firmě Český olej, která má v držení většinu v ústeckém podniku. M. L. Moran získala potravinářský gigant získala přímo od podnikatele Tomáše Pitra.
Setuza prodána Němcům. Či Pitrovi? - Do potravinářského a chemického podniku Setuza, na který soud na návrh vlády vyhlásil exekuci, vstoupil nový majitel. VŠE O KAUZE ČTĚTE ZDE |
Za pohledávku exekuce
Setuza je přitom od podzimu loňského roku v exekuci, kterou na ni uvalil soud kvůli čtyřmiliardové pohledávce Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).
Tuto pohledávku mají nový majitelé podniku chuť koupit a uzavřít tak spory, které se táhnou léta.
Podle Hospodářských novin nabízí za pohledávku jednu miliardu korun.
"Za čtyřmiliardový dluh u státu dávají jednu miliardu korun. Dalších sto milionů doplatí za dřívější, pro stát nevýhodný prodej akcií Setuzy. Pokud tuto nabídku doporučí i auditoři, připraví právníci návrh smlouvy o vyrovnání se Setuzou," řekl deníku ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Vláda dala ministrovi za úkol navrhnout řešení kauzy do 31. května.
Spory kvůli IPB
Setuza, která je i klíčovým výrobcem surovin pro biopaliva, zaměstnává zhruba 1000 lidí. Její více než čtyřmiliardový dluh vůči PGRLF vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si Setuza v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky.
Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasí.