Stát vládne v Setuze, účty nechal volné

Adam Junek, Sabina Slonková
16. 11. 2006 11:20
Praha - Do potravinářského a chemického podniku Setuza, na který včera soud na návrh vlády vyhlásil exekuci, už byl dosazen exekuční správce.

Stát už má tedy firmu zcela pod svojí kontrolou.

Vláda se domáhala exekuce kvůli čtyřmiliardovému dluhu Setuzy vůči státu. Ministry nadto vedla obava, že podnik stále fakticky ovládá skupina spojená s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem a usiluje o laciné odkoupení "své" miliardové pohledávky.

 • NEPŘEHLÉDNĚTE:
  Soud rozhodl o exekuci majetku Setuzy
  Vláda uspěla u soudu s návrhem na exekuci majetku ústecké Setuzy, exekutoři za doprovodu policie už vstoupili do všech provozů firmy.

Kanceláře zapečetěné, výroba pokračuje

Účty společnosti zatím podle tvrzení oficiálních vlastníků Setuzy zablokované nejsou. Některé kanceláře v závodech podniku jsou nicméně zapečetěné, exekutorka se chystá odnést zejména firemní účetnictví. Výrobu zatím Setuza pozastavit nemusela.

"Snažíme se exekutorům vyjít maximálně vstříc. Sešel jsem se jak s exekutorkou, tak i s exekučním správcem a snažíme se nastavit takový komunikační systém, aby maximálně vyhovoval oběma stranám a nebyl ohrožen provoz," řekl deníku Aktuálně.cz Zdeněk Šmejkal, místopředseda představenstva M.L. Moran, většinového vlastníka Setuzy.

Infobox

Tomáš Pitr vypovídá před poslaneckou komisí

ČTĚTE VÍCE:

 • Podnikatel Pitr se zbavil Setuzy
  Jen pár dní před svým nástupem do vězení se podnikatel Tomáš Pitr zbavuje svého vlivu v potravinářském gigantu Setuza.

Jak šel čas se Setuzou

 • Analýza: Nekonečný příběh se jménem Setuza
  Případ Setuza přesně vystihuje, co všechno bylo na ministerstvu zemědělství možné.

Exekutoři podle něj zatím neobstavili účty a ani neodnášeli účetnictví z firmy pryč.

"Doufáme, že vstřícnost, se kterou s nimi spolupracujeme, ukáže, že není třeba tak dramatických kroků," uvedl Šmejkal. "Pro nás je tento spor v právní rovině, tedy podle nás není exekuce vyhlášena v souladu se zákonem. Tito lidé jsou ale jen výkonná složka a jejich přání se plně podřídíme," dodal.

Na vstup státu do Setuzy reagovala obratem i pražská burza, která pozastavila obchodování s akciemi podniku na neurčito. S akciemi Setuzy přerušil obchodování i mimoburzovní RM-Systém.

Co bude dál?

Podnik nyní bude fakticky řídit správce podniku, který sepíše majetek a má za úkol zajistit, aby nebyl z firmy vyveden.

"Současné vedení podniku může podnik řídit i nadále, ale jeho rozhodování bude podléhat kontrole správce podniku. Naším zájmem je, aby vše proběhlo korektně," uvedla ministryně zemědělství Milena Vicenová.

Právě Vicenová má navrhnout další kroky, které povedou k vyřešení čtyřmiliardové pohledávky. Ve hře je tedy stále její prodej.

Majitelé Setuzy se niceméně pokusí exekuci zvrátit u soudu, protože jsou přesvědčeni, že k ní nebyl zákonný důvod. Čtyřmiliardovou pohledávku vůči státu firma neuznává.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy