Praha - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jako většinový akcionář Sazky na valné hromadě firmy 19. července prosadí odvolání Aleše Hušáka z představenstva loterijní společnosti.
Hušák tak v Sazce ztratí poslední funkci. Novinářům to řekl předseda ČSTV Pavel Kořan. Uvedl také, že s Hušákem o konci jeho angažmá v loterijní společnosti jedná.
Sazka je od konce května v konkurzu, insolvenční správce Sazky Josef Cupka poté odvolal Hušáka z funkce ředitele společnosti. Hušákovo vyjádření ČTK zjišťuje.
Hušák i skupiny Penta a E-Invest se proti rozhodnutí soudu o konkurzu odvolali k vrchnímu soudu. Ten by měl rozhodnout do konce července.
ČSTV měl vážné pochybnosti o průběhu insolvenčního řízení se Sazkou, a proto požádal o právní rozbor spoluautora insolvenčního zákona a člena Legislativní rady vlády Bohumila Havla.
"Z jeho stanoviska jsme zjistili, že existují vážné důvody, proč může být prohlášení konkurzu zrušeno Vrchním soudem. S ohledem na vývoj v minulých měsících nepovažujeme za možné, aby po případném zrušení konkurzu Sazku nadále řídil Aleš Hušák," uvedl Kořan.
Hledá se důvěryhodný nástupce
Než bude Hušák odvolán, vybere ČSTV jeho nástupce. "Ten musí být především pro věřitele a sázející důvěryhodnou osobností schopnou provést Sazku nezbytným procesem reorganizace a současně osobností schopnou vytvořit důstojné podmínky pro výkon akcionářských práv," upozornil Kořan.
Podívejte se na supervýhodnou pracovní smlouvu Aleše Hušáka:
ČSTV má podle něj vytipovaný velice úzký okruh osob, do kterého patří i bývalý finanční ředitel Sazky Jan Prádler. "Přijal bych ten post, pokud vrchní soud rozhodne v odvolacím řízení o zrušení konkurzu na Sazku a znovu se na stůl dostane možnost reorganizace," řekl Prádler už dříve Hospodářským novinám.
Valnou hromadu Sazky na 19. července svolala dozorčí rada firmy. Na jejím programu bude volba členů představenstva, jejího předsedy a místopředsedy a jmenování generálního ředitele. Podle Kořana již zřejmě nebude funkce generálního ředitele spojena s funkcí předsedy představenstva.
Do něj ČSTV navrhuje místopředsedu ČSTV Vladimíra Šimíčka, člena výkonného výboru a předsedu Asociace extrémních sportů Marka Hájka, a o třetím kandidátovi ještě jedná s Českým olympijským výborem.
Tentokrát podle Kořana nehrozí, že by se kvůli nepřítomnosti Aleše Hušáka valná hromada neuskutečnila tak jako toto pondělí. Na mimořádnou valnou hromadu svolanou menšinovými akcionáři se totiž předseda představenstva nedostavil se zdůvodněním, že kvůli ukradeným dokladům nemůže přicestovat ze zahraničí. V současnosti už je ale Hušák zpět v republice, nebo na cestě domů.
Soud stále nerozhodl o konkurzu
Dozorčí rada při svolání valné hromady podle mluvčí insolvenčního správce Lenky Tiché předpokládala, že do té doby již Vrchní soud v Praze rozhodne o odvolání proti rozhodnutí o konkurzu Sazky. Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt ČTK řekl, že soud se kvůli své velké vytíženosti pokusí rozhodnout do konce července.
V dozorčí radě Sazky zasedají zástupci sportovních svazů, jejím předsedou je Kořan. V původně sedmičlenném představenstvu Sazky zůstal už jen jeho předseda Hušák, ostatních šest členů z něj postupně odstoupilo.
Tým insolvenčního správce Sazky opět rozjíždí činnost Sazky a nyní očekává nárůst tržeb firmy, které v době vyhlášení konkurzu na přelomu května a června klesly na historické minimum.
Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.
Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu.