Na dnešním semináři sdružení SPES to v poslanecké sněmovně řekl vedoucí oddělení finanční stability České národní banky Jan Frait. Tempo růstu zadlužení v roce 2006 podle něj díky vysoké předloňské srovnávací základně mírně kleslo a v evropském kontextu není příliš vysoké.
Objem bankovních úvěrů činil zhruba 500 miliard korun, leasingové a splátkové společnosti půjčili lidem dalších více než 60 miliard korun. Na 70 procent z bankovních úvěrů tvoří úvěry na bydlení, 25 procent jsou spotřebitelské úvěry.
Dostatek úspor
České domácnosti jsou stále relativně majetkově silné, uvedl Frait. Objem přijatých úvěrů nepřesahuje jejich úspory. Rizikem je, že díky lepšímu přístupu k úvěrům roste zadluženost domácností s nízkými příjmy.
Nové úvěry si nejčastěji berou domácnosti s vysokými příjmy, kde ovšem pracuje pouze jedna osoba, což je prý také nebezpečné. Pozitivním jevem je to, že si české domácnosti nepůjčují peníze v zahraničních měnách, takže odpadá riziko při výkyvech kurzů, poznamenal.
Zadlužení domácností nepředstavuje podle dřívějších prohlášení ČNB zatím žádné riziko pro českou ekonomiku. Problémy se splácením mohou mít pouze jednotlivé domácnosti, které špatně odhadnou svoji finanční situaci. V ČR směřuje zhruba třikrát nižší objem úvěrů do ekonomiky než v Evropě a podíl zadluženosti domácností je ještě nižší.
Riziko nehrozí
Česko je tak poměrně daleko od stropu rizikového zadlužení domácností. V Evropě se částka celkového zadlužení pohybuje na úrovni celého HDP, což jsou v případě ČR přibližně tři biliony korun.
Průzkum na trhu drobných půjček a úvěrů, který uskutečnilo sdružení SPES na přelomu roku, potvrdil podle předsedkyně rady sdružení Andrey Běhálkové neochotu věřitelských společností poskytovat klientům smluvní dokumenty k podrobnému prostudování mimo provozovnu.
"Opět se ukázalo, že zkoumané subjekty v drtivé většině hledají co nejvíce argumentů pro to, aby nemusely klientům půjčit smluvní dokumentaci domů," podotkla. Cílem sdružení SPES je poskytovat poradenství lidem potýkajícím se či ohroženým majetkovou nouzí.