Praha - České podniky čeká v příštím roce zřejmě stagnace tržeb, vývoje mezd i zaměstnanosti a pouze nepatrný růst investic.
Jako určující pro další vývoj bude ochota domácností nakupovat, vyřešení stability eurozóny a ekonomická situace v Německu.
Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy. Růst ekonomiky očekávají v řádu desetin procenta HDP.
"Hospodářské výsledky průmyslových podniků i ekonomiky jako celku očekáváme zejména v první polovině roku slabé. Co bude dál, zůstává velkým otazníkem," řekl analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.
"I přes občasné náznaky stabilizace ve formě dočasných uklidnění finančních trhů či nárazově mírně kladných zpráv například z Německa nejistot zůstává příliš a jasný signál zvratu ekonomiky nevidíme. Opatrnost firem, ale i domácností je pak přirozenou reakcí," dodal.
Zpomalení může napomoci zvýšení DPH
Unie malých a středních podniků na začátku roku předpokládá mírné zpomalení tempa vývoje tržeb z důvodu zvýšení snížené sazby DPH.
Toto zpomalení však bude podle analytika unie Alexandra Haranta v průběhu roku dohnáno vzhledem k předpokládanému mírnému růstu spotřeby domácností a oživení exportu.
"Přesto v některých odvětvích nevidíme vývoj v roce 2013 pozitivně, jako například ve stavební výrobě," uvedl.
Čížek předpokládá, že tržby podnikům budou v příštím roce v podstatě stagnovat, i když první měsíce příštího roku očekává mírný pokles. Celkově by ale podle něj mohly za celý příští rok zhruba o půl procenta stoupnout.
Očekává se stagnace mezd
Předseda Svazu českých a moravských družstev Rostislav Dvořák si je podle svých slov jistý, že se tržby významně sníží zejména pod vlivem poklesu prodejů v automobilovém průmyslu a ve stavebnictví.
Pokračující finanční krize a rostoucí nestabilita prostředí povede podle Dvořáka ke stagnaci mezd. Situace firem a očekávaný vývoj neumožňuje většině firem navyšování mezd nad dvě procenta, doplnil Čížek.
V průměru by prý mohly nominální mzdy vzrůst o jedno až dvě procenta. Podniky budou v následujících měsících pokračovat v propouštění, prioritou pro ně zůstane udržení dobrých zaměstnanců.
Investice do strojů a zařízení by v příštím roce hlavně díky slabé srovnávací základně a jejich dlouhodobému odkládání podle Čížka mohly meziročně mírně růst.
"Nicméně bude to v tempu v podstatě zanedbatelném (v řádu o 1,0 až 1,5 procenta). Obecně jde o hodnotu velmi slabou, uvědomíme-li si význam investic pro růst a konkurenceschopnost," upozornil.
Podniky na jedné straně vyčkávají a na straně druhé velmi dobře vědí, že v investicích jsou mnohá východiska, souhlasil Dvořák.