Brusel zkritizoval Prahu za to, jak hospodaří

ČTK ČTK
29. 5. 2013 14:55
Zdaňte více živnostníky, vyzývá Česko Evropská komise
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise ve středu kritizovala Českou republiku za problémy při využívání evropských fondů a za to, že dosud nepřijala zákon o státní službě.

V aktuálních doporučeních Komise také vyzvala Česko, aby snížilo rozdíly ve zdaňování zaměstnanců a živnostníků a omezilo zdanění práce.

Stejně tak vyzvala k zavedení pozdějšího odchodu do důchodu a zdůraznila opatření na podporu růstu. V pasáži o školství se Komise zmiňuje o potřebě zahrnovat romské děti do předškolní péče.

Je zapotřebí přijmout zákon o státní správě, zdůrazňuje Evropská komise. Zákon by měl "zajistit stabilní, efektivní a profesionální státní administrativu".

"V souvislosti s nadcházejícím obdobím 2014 a 2020 je potřeba zlepšit správu evropských fondů," uvedla Komise ve svých každoročních doporučeních. V této souvislosti také zdůrazňuje potřebu zavést protikorupční strategii pro letošek a příští rok.

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která zákon o státní správě nemá, přestože se k jeho přijetí zavázala při vstupu do Unie. Česká vláda ve středu projednávání návrhu zákona o úřednících opět odložila.

Předčasný odchod do důchodu nepodporujte

Česká republika by měla omezit vysoké zdanění práce a pozměnit daňový systém, aby méně brzdil ekonomický růst. Komise navrhuje zdanění bydlení a dopravních prostředků. Dále by měly být sníženy rozdíly ve zdanění zaměstnanců a samostatně výdělečně činných osob, zdůraznila Evropská komise.

Zpráva vůbec klade důraz na podporu růstu, která by měla zahrnovat i "včasné zadání projektů spolufinancovaných z evropských fondů z nynějšího dlouhodobého rozpočtu Unie".

Komise vybízí, aby Česko letos "udržitelným způsobem" napravilo nadměrný deficit. Česká vláda letos plánuje snížení deficitu na 2,9 procenta hrubého domácího produktu z loňských 4,38 procenta. Komise uznává pokrok v tomto směru, ale zdůrazňuje, že vláda musí podniknout i reformy ve střednědobé perspektivě, a měla by proto v tomto směru přijít s "dostatečně specifickými kroky".

Evropská komise doporučuje také rychlejší zvyšování věku odchodu do důchodu a jeho vázání na průměrný věk. Takové kroky by měla provázet podpora zaměstnávání starších lidí. Stejně tak by měla být zrušena státní podpora předčasného odchodu do penze.

Zaměřte se na romské děti

Česká vláda by dále měla významně zlepšit efektivitu nákladů ve zdravotnictví, zejména v nemocniční péči, která je podle Komise rozšířenější než v ostatních členských zemích Unie.

Zpráva připomíná účast romských dětí na předškolní péči. "ČR by měla významně zvýšit počet inkluzivních předškolních zařízení, zejména se zaměřením na děti do tří let a na účast romských dětí," uvedla Komise. Praha by také měla přijmout a zavést zákon o soukromých školkách a posílit kapacity státních předškolních zařízení.

Řada připomínek se objevila už v loňských doporučeních, například pokud jde o změny v daních, důchodovém systému či o "co nejrychlejší zavedení zákona o státní službě". Doporučení jsou součástí koordinačního cyklu zavedeného po dluhové krizi, který má zajistit, aby potíže jednotlivých zemí nepřerostly do kritických proporcí. Doporučení Komise musí v červnu podpořit summit EU a vstoupí v platnost, až je v červenci definitivně schválí Rada EU, tedy členské státy. Potom by se měla projevit v následujících 12 měsících v politice členských zemí a v návrzích národních rozpočtů.

 

Právě se děje

Další zprávy