Activia není obyčejný jogurt. Danone zahájilo protiútok

Tomáš Fránek
6. 6. 2011 20:19
Firma v reklamě reaguje na tvrzení spotřebitelských sdružení o "obyčejném jogurtu"

Brno/Berlín - Největší výrobce jogurtů na světě, společnost Danone, začal přesvědčovat zákazníky, že Activia není jenom obyčejný jogurt, ale má skutečně příznivé účinky na trávení, jak tvrdí známá reklama.

Firma tak po několika týdnech reaguje na zjištění prestižní německé nevládní organizace Foodwatch, podle které jsou spoty na Activii téměř dokonalou reklamní lží. "Je to jen normální jogurt," uvedla Anne Markwardt ze sdružení.

Podle sdružení Foodwatch reklama na Activii, která patří mezi nejprodávanější jogurty také v Česku, značně přehání. Podobné účinky při trávení jako u Activie je možné podle sdružení dosáhnout pojídáním normálních jogurtů, nebo třeba i sušených švestek a koneckonců i obyčejnou chůzí.

Lidé nám věří

Danone proto nyní zahájilo kampaň, ve které napodobuje styl hodnocení spotřebitelského sdružení a v několika bodech se snaží tvrzení o obyčejnosti svého jogurtu vyvrátit. "Účinky Actvie potvrdilo na sedmnáct vědeckých studií, které pracovaly v souladu s uznávanými mezinárodními normami," uvádí firma v inzerátech.

Podle Danone jogurt není samozřejmě žádný lék, ale praktické zkušenosti zákazníků ukazují, že pomáhá.

Firma ale zároveň uznává, že jogurt není jedinou možností, jak podporovat lepší trávení. "Activia je součástí zdravé výživy. Samozřejmě existují i jiné způsoby, jak podpořit trávení - dost pití, cvičení a vhodné stravy," uvádí firma.

Danone se snaží přesvědčit zákazníky o výhodnosti nákupu Activie v době, kdy se jogurt dostal mezi výrobky, které podle sdružení Foodwatch klamou zákazníky nejvíc.

Jde kromě Activie i o další výrobek společnosti Danone, jogurtový nápoj Actimel, bonbony Nimm2 Soft, mléčný řez a čokoláda Kinder. Všechny tyto výrobky jsou k dostání také v Česku.

Sladkosti jako sladkosti

Třeba u bonbonů Nimm2 Soft od společnosti Storck reklama v Česku doslova říká: "Nimm2 Soft jsou šťavnaté žvýkací bonbóny plněné ovocnou šťávou a potřebnými vitamíny. Nimm2 Soft ovocné žvýkací bonbóny, které má vaše dítě rádo, a vitamíny, které potřebuje. Nimm2 Soft vitamíny a sladkosti."

Podle expertů sdružení Foodwatch ale výrobky Nimm2 však nejsou o nic lepší ani zdravější než jiné sladkosti. Ovocné šťávy je v nich minimum a hroznový cukr nemá oproti normálnímu žádné výhody.

"Třistagramové balení ve skutečnosti obsahuje 15 mililitrů ovocné šťávy, která se v jednom pytlíčku promíchá s 200 gramy anebo 69 kostkami cukru. Zmíněný umělý koktejl vitamínů je nejen zcela zbytečný, ale i velmi problematický. Děti tak vlastně mohou nabýt dojmu, že sladkosti jsou stejně důležité a plné živin jako ovoce a zelenina," uvedli experti sdružení.

Kritiky se také dočkalo to, jak výrobce čokolád Kinder, společnost Ferrero, propaguje svůj výrobek. "Extraporce zdravého mléka," zazní v reklamě.

"Kdyby však chtělo vaše dítě pokrýt svou denní potřebu kalcia mlsáním Kinder Chocolate, muselo by sníst třináct tyčinek, což odpovídá 48 kostkám cukru a půlce másla," uvedli lidé ze sdružení  Foodwatch.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy