Billboardy se zbytečným sexem vadí Radě pro reklamu

Veronika Skálová Veronika Skálová
3. 6. 2011 15:21
Komise rady označila za neetické dvě billboardové kampaně na stavebnictví
Firma Q8 byla jedním z prvních kandidátů na letošní Sexistické prasátečko.
Firma Q8 byla jedním z prvních kandidátů na letošní Sexistické prasátečko. | Foto: Sexistické prasátečko

Praha - Jeden z kandidátů na titul Sexistické prasátečko 2011, tedy soutěže o nejsexističtější reklamu, jejíž třetí ročník letos vyhlásilo Nesehnutí, dostal napomenutí arbitrážní komise Rady pro reklamu.

Ta označila za neetickou billboardovou kampaň firmy Q8, která zpodobňuje spoře oděnou ženu s vystrčeným pozadím obklopenou lešením. Vše doplňuje slogan "postavíme vám ho všude". Na rozhodnutí komise upozornila jako první ČTK.

Společnost Q8 ve svém vyjádření pro komisi uvedla, že reklamní kampaň zadala agentuře s tím, že plánuje expanzi mimo Brno.

"Zadavatel popírá, že by při zadávání a tvorbě reklamních billboardů bylo záměrem snižování důstojnosti žen, ani vytváření vulgárního a sexistického dojmu. Zadavatel zároveň zdůrazňuje, že kampaň měla pouze dvouměsíční trvání a byla ukončena ke dni 31. března 2011," uvedla komise ve zprávě.

Ve stejné době komise posuzovala billboardovou kampaň společnosti Excel Mix Cz, která prodává mimo jiné lepidla pro zateplování domů. Reklamě dominuje fotografie souložící dvojice a slogan „jednoduchá aplikace - vynikající výsledek".

Také tuto reklamu označila komise za neetickou. Je podle ní v rozporu s normami slušnosti a mravnosti a použitý motiv nemá žádnou souvislost s propagovaným produktem.

Letošní kandidáti se už schází, prohlédněte si je:

Společnost Excel Mix ale celou situaci vidí jinak. "Kampaň připravil zadavatel na podporu své značky především mezi koncovými spotřebiteli - tedy u stavebních firem, firem, které se zabývají zateplováním panelových domů. Z těchto důvodu volil zadavatel i formu komunikace. Domnívá se, že zvolený způsob je této cílové skupině blízký a srozumitelný," uvedla komise stanovisko společnosti. Fotografie navíc podle firmy nemá představovat soulož, ale objetí.

Letos v únoru se výtky od komise dočkal i jeden z účastníků minulých ročníků soutěže Sexistické prasátečko - síť zastavárek Index, které na svých letácích používají fotografie nahých modelek. Ty jsou podle komise zcela bez souvislosti s nabízenými službami.

Partnerem letošního ročníku Sexistického prasátečka je i Aktuálně.cz. Návrhy sexistických reklam je možné zasílat na adresu soutěž@nesehnutí.cz. Hlasování o nejsexističttější reklamě bude na stránkých Aktuálně.cz probíhat letos v říjnu.

Vítězové Sexistického prasátečka 2010:


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy