Brusel - Eurozóna i celá Evropská unie se v září propadly do deflace. Spotřebitelské ceny v obou regionech meziročně klesly o 0,1 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj dřívější odhad z konce minulého měsíce. K poklesu přispívají hlavně ceny energií.
Eurozónase do deflace dostala poprvé od března. V srpnu inflace v zemích platících eurem činila 0,1 procenta a v celé EU ceny stagnovaly. Ve srovnání s předchozím měsícem byly ceny v eurozóně vyšší o 0,2 procenta. V celé Unii stouply o 0,1 procenta.
Ceny energií se v eurozóně v září meziročně snížily o 8,9 procenta, z toho ceny topného oleje klesly o 27,5 procenta a pohonných hmot o 14,2 procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku naopak stouply o 1,4 procenta a služeb o 1,2 procenta. Bez zahrnutí nestabilních cen nezpracovaných potravin a energií ceny v eurozóně meziročně stouply o 0,8 procenta.
Spotřebitelské ceny se v září snížily v 17 zemích celé EU. Nejvyšší byla deflace na Kypru, v Rumunsku a ve Španělsku. Naopak ceny nejvíce vzrostly na Maltě, o 1,6 procenta. O 0,9 procenta se ceny zvýšily také v Belgii, Portugalsku a ve Švédsku.
Dnešní zpráva podle agentury Reuters udržuje tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby zvýšila svůj program nákupu dluhopisů. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty.
ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. To zahrnuje rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá minimálně do září příštího roku, pumpuje do finančního systému měsíčně asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč).