Určitě jste někdy přemýšleli o tom, co by se stalo, kdyby váš dům či byt zachvátil požár. Někdo se před odchodem do z domova vícekrát vrací a kontroluje, jestli vypnul kulmu na vlasy, sporák či žehličku. Má to své opodstatnění - požár může váš domov zcela zdevastovat, a pokud v tu dobu někdo zůstává doma (třeba děti), je v ohrožení života. Oheň vždy ničí a újmě na majetku se v případě jeho vzplanutí asi nedá zabránit. Můžete ale škodu minimalizovat, stejně jako ohrožení členů rodiny.
Protipožární mohou být zdi i stropy
Zateplení může zajistit, aby byl dům odolnější proti požáru. Některé druhy izolace totiž dokážou zvýšit odolnost obvodových stěn právě proti ohni. Kromě tepelné a zvukové izolace tak získáte další výhodu. I vnitřní sádrokartonové zdi ale mohou být bezpečnější - to pokud jsou tvořeny protipožárními sádrokartonovými deskami. I speciální vodorovné dělicí konstrukce - tedy stropy - mohou požáru odolávat déle. Seženete také protipožární nátěry, tmely, pěny či vycpávky a malty.
Pomohou vám dveře i okna
Rychlému rozšíření ohně do dalších místností zamezí protipožární dveře. Pokud nezabrání škodě v dalších částech domu, mohou ji alespoň omezit. Takové dveře bývají dřevěné, ale také ocelové, dokonce i prosklené (s protipožárním sklem) a mohou i zabránit průchodu kouře. Dají se instalovat také protipožární okna.
Hlásič a hasicí přístroj byste mít měli
Základem je samozřejmě požární hlásič, který zaznamená kouř. Pokud jste doma a požár vypukne třeba v noci, spolehlivě vás vzbudí a svým pronikavým zvukem upozorní na hrozící nebezpečí. Velice důležité také je mít doma na dobře dostupném místě alespoň jeden hasicí přístroj.