Hromosvod dokáže ochránit majetek i lidské životy

Andrea Berniová
30. 3. 2012 5:57
Máte hromosvod, nebo stále váháte, zda do něj budete investovat?
Foto: Reuters

Blesk je vlastně velice silný elektrický výboj, který, pokud zasáhne objekt, dovede napáchat hodně škod - na elektroinstalaci a elektrických přístrojích, ale i na samotných budovách - například kvůli vzniklému požáru. Dokáže ohrozit nejen majetek, ale především lidské životy, a to již zmíněným požárem, nebo když dojde k úrazu elektrickým proudem. Dům proto musí být před bleskem chráněn. Jestli hromosvod (neboli bleskosvod) ještě nemáte, nebo už je ve špatném stavu, zjednejte nápravu. Přes zimu bouřky nehrozily, ale ty jarní a hlavně letní už tu brzy budou.

Víte, jak funguje?

Hromosvod dokáže jímací soustavou zachytit úder blesku do objektu, systémy svodů bleskový proud bezpečně odvedou do uzemňovací soustavy a ta ho rozvede do země. Díky uzemňovací soustavě se pak bleskový proud rozptýlí. Hromosvod ale musí být správně, tedy i odborně instalován - firmou, která k tomu má oprávnění. Také je potřeba zajistit jeho pravidelnou revizi, a to nejpozději každých pět let, aby byl stále funkční. Co se týče materiálů, nejlepší vodivost má měď, můžete mít i nerezovou ocel. Dnes se nejčastěji používají slitiny hliníku. Bývají snadno tvarovatelné, mají dobrou elektrickou vodivost a také dlouhou životnost.

Neriskujte, vsaďte na jistotu

Hromosvod podle vyhlášky musejí mít hlavně školy a zdravotnická zařízení, činžovní domy a domy postavené na návrší. Pokud se vás ani jedno z toho netýká, nemáte vyhráno. Blesk může váš dům zasáhnout i tak. Vyhnout se instalaci hromosvodu a tak ušetřit, to se nakonec vůbec nemusí vyplatit.

Úder blesku dokáže způsobit obrovské škody na majetku a ohrozit i lidské životy. Pokud máte pocit, že by hromosvod váš dům hyzdil, budete se muset rozhodnout, zda je pro vás vzhled domu důležitější než jeho ochrana. Nebo si můžete nechat uložit hromosvod do zdí či pod omítku. Vystavíte se tím ale riziku, že pokud blesk váš dům zasáhne, může se poškodit omítka a také hrozí požár.

 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy