Oblečte okna do nového, vyzkoušejte vkusné žaluzie

td
16. 2. 2012 10:23
I když slunce není nikdy dost, v létě může být i nepřítelem. Vyberte vhodnou žaluzii pro vaše okna
Foto: Jan Langer

Velká okna jsou u moderních rodinných domů a bytů téměř nezbytností, vždyť právě světlo a vzdušnost bývají u interiérů kladeny na první místo. Obzvlášť v létě, kdy je slunce opravdu dostatek, přináší elegantní okna i nepříjemnosti. Během chvíle se z vašeho bytu může stát rozžhavená pec a chladivý stín se stane pouze vytouženou modlou. Záchrana před ostrým světlem a vysokými teplotami se skrývá v žaluziích. Na trhu lze vybírat hned z několika variant, která je pro vás ta pravá?

Nejsnadnější možností, jak vybrat ideální žaluzii, je poradit se s výrobcem oken. U moderních modelů se totiž stává, že existují žaluzie přímo na míru pro konkrétní okna. Právě na technickém provedení okna při výběru vhodné žaluzie velmi záleží.

Nebojte se velkých oken, žaluzie myslí i na ně

Přímo na vysoká okna je koncipovaná takzvaně vertikální žaluzie, které se skládají ze závěsných lamel. Ty lze jednoduše naklápět a tím ovlivňovat míru stínění. Vertikální žaluzie mohou být vyrobeny z látky různých barev, ale i z efektního dřeva nebo velmi odolného plastu.
Dalším elegantním designovým řešením pro velká okna, které ocení zejména milovníci moderního bydlení, jsou japonské posuvné stěny. Ty se skvěle hodí také jako jednoduché rozdělení velkého prostoru.

Oblékněte vaše okna do ovážných vzorů

Zajímavým řešením zastínění oken jsou také klasické látkové rolety. Ty stále patří mezi velmi oblíbená řešení díky možnosti použití dekorační látky a jednoduchému ovládání v kombinaci se skvělou stínivostí. U klasických oken také stoupá obliba papírového či látkového plissé. Výhodou je snadná manipulace a možnost dokonale sladit žaluzii s provedením interiéru.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy