Zateplete byt během chvilky a ušetřete za topení

td
8. 2. 2012 11:59
Drkotáte zuby i pod teplou dekou? Správné zateplení bytu zvýší teplotu i o několik stupňů

Lékaři radí omezit vycházení z domu, za okny totiž řádí téměř arktický mráz. Někdy ale ani teplo domova nenabízí to, co bychom si přáli, a je mu třeba trochu pomoci. Teplotu uvnitř domu je možné i bez přitápění zvýšit až o několik stupňů, jen je třeba vědět, jak na to. Ušetřete za nákladné vytápění v době, kdy se spotřeba energií kvůli nízkým teplotám rapidně zvyšuje. Myslet je ale třeba nejen na osobní pohodlí, ale například také na zabezpečení vodoměru a potrubí.

Zbavte se průvanu snadno a rychle

Pokud už dlouho plánujete znovu zateplit dům nebo vyměnit okna a dveře za kvalitnější a lépe izolující model, ale stále jste se k tomu nedostali, zřejmě teď zažíváte krušné časy. Mrazivý průvan patří snad k nejvíce nepříjemným projevů venkovních teplot, a proto je třeba se mu účinně bránit.

Chlad dovnitř proudí skrz neutěsněná okna a dveře, právě na ně se proto musíme zaměřit. Zvenčí pomůže pěnové těsnění, kterým lze oblepit rám oken a dveří. Zevnitř potom zvolíme méně drastickou variantu - osvědčilo se použití polštářů nebo dek, které studenému vzduchu vytvoří bariéru. Pokud i v tomto případě sázíte na vzhled, sáhněte po speciálních podlouhlých těsnících zarážkách, které izolují a zároveň dobře vypadají.

Opravy vodoměru se mohou prodražit, chraňte ho

Náležitou péči si ale zaslouží i další zařízení domu. Řeč je například o vodoměrech, které může silný mráz nenávratně poškodit. Největší nebezpečí hrozí, pokud je měřící zařízení umístěno venku, nebo v prostorech, kde se topí jen příležitostně. Poruchy způsobené mrazem vám navíc nikdo neproplatí, následky musíte nést a hradit sami. Proto je vhodné obalit vodoměr tepelnou izolací, volte materiály, které nezvlhnou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy