Zateplete byt během chvilky a ušetřete za topení

td
8. 2. 2012 11:59
Drkotáte zuby i pod teplou dekou? Správné zateplení bytu zvýší teplotu i o několik stupňů

Lékaři radí omezit vycházení z domu, za okny totiž řádí téměř arktický mráz. Někdy ale ani teplo domova nenabízí to, co bychom si přáli, a je mu třeba trochu pomoci. Teplotu uvnitř domu je možné i bez přitápění zvýšit až o několik stupňů, jen je třeba vědět, jak na to. Ušetřete za nákladné vytápění v době, kdy se spotřeba energií kvůli nízkým teplotám rapidně zvyšuje. Myslet je ale třeba nejen na osobní pohodlí, ale například také na zabezpečení vodoměru a potrubí.

Zbavte se průvanu snadno a rychle

Pokud už dlouho plánujete znovu zateplit dům nebo vyměnit okna a dveře za kvalitnější a lépe izolující model, ale stále jste se k tomu nedostali, zřejmě teď zažíváte krušné časy. Mrazivý průvan patří snad k nejvíce nepříjemným projevů venkovních teplot, a proto je třeba se mu účinně bránit.

Chlad dovnitř proudí skrz neutěsněná okna a dveře, právě na ně se proto musíme zaměřit. Zvenčí pomůže pěnové těsnění, kterým lze oblepit rám oken a dveří. Zevnitř potom zvolíme méně drastickou variantu - osvědčilo se použití polštářů nebo dek, které studenému vzduchu vytvoří bariéru. Pokud i v tomto případě sázíte na vzhled, sáhněte po speciálních podlouhlých těsnících zarážkách, které izolují a zároveň dobře vypadají.

Opravy vodoměru se mohou prodražit, chraňte ho

Náležitou péči si ale zaslouží i další zařízení domu. Řeč je například o vodoměrech, které může silný mráz nenávratně poškodit. Největší nebezpečí hrozí, pokud je měřící zařízení umístěno venku, nebo v prostorech, kde se topí jen příležitostně. Poruchy způsobené mrazem vám navíc nikdo neproplatí, následky musíte nést a hradit sami. Proto je vhodné obalit vodoměr tepelnou izolací, volte materiály, které nezvlhnou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy