Hodláte vymalovat byt či dům? Pak dobře rozmyslete, jakou barvu přidělíte které místnosti. Pravděpodobně tam totiž zůstane alespoň pár let. Není proto rozumné sázet na výstřední barvy a styly, které jsou zrovna v módě. Za rok už to totiž může být jinak. Je také potřeba vybírat barvu s ohledem na zařízení místnosti.
Neměla by vypadat nevkusně v kombinaci s nábytkem a jinými doplňky. V případě, že máte například černou sedačku a i další prvky obývacího pokoje jsou střízlivé, můžete si dovolit sytější a zajímavější barvu. Pokud ale už nábytek a doplňky už samy o sobě hýří barvami, je potřeba vybírat opatrněji. Jestli tedy nechcete, aby si návštěvníci vašeho království připadali jako na pouti.
Promýšlejte a zkoušejte
Důležitá není jen konkrétní barva, ale také její odstín a sytost. Lehký nádech zelené vypadá úplně jinak než sytá neonová zelená. Pokud si necháte barvu namíchat, vybírejte z nabízeného vzorníku opravdu pečlivě. Nejlepší je, když si ho můžete vzít domů, zkoušet různé barvy a odstíny přikládat třeba k nábytku a nakonec jednoduše určit, který odstín se hodí nejlépe.
Každá barva působí na člověka jinak
Myslete také na to, že různé barvy mají různé účinky. Měly by se tedy vybírat i podle účelu, kterému je místnost určena. Do ložnice se například asi nejlépe hodí modrá nebo zelená. Obě tyto barvy mají uklidňující účinky, navíc jsou „studené", takže teplota v místnosti vám bude připadat nižší. A v chladnější místnosti se spí lépe.
Naopak v jídelně nebo kuchyni nemá modrá co dělat - negativně totiž ovlivňuje chuť k jídlu. Zkuste červenou, ta naopak chuť k jídlu podporuje. Do dětského pokoje či do pracovny se hodí žlutá - pomáhá v soustředění a má pozitivní účinky na myšlení. Do obývacího pokoje použijte spíše teplé barvy.
Můžete samozřejmě zvolit i klasiku - bílou barvu. Ta se opět vrací do módy a může dodat pokoji na eleganci.