Stylový byt: Art deco hraje barvami a sází na kvalitu

td
24. 1. 2012 21:05
Styl bydlení z 20. a 30. let se opět vrací, retro v podobě art-deco je neodolatelné
Foto: Vojtěch Marek

Styl s názvem art deco si ve 20. a 30. letech zamilovala celá Evropa. Navazoval na jednoduché, ale o to elegantnější linie secese, převzal její sytou barevnost i důraz na kvalitu. Jako jeden z prvních stylů se je art-deco původně založen přímo na designu dekorací, které postupně ovlivnily celé vybavení interiéru. Tento styl je synonymem pro přepych a radost ze života, která se odráží v celém domě či bytu.

Seriál Stylový byt

Bydlení není jen o užitnosti, ale také o designu. Připravili jsme proto seriál, který vás provede nejrůznějšími styly zařízení bytu. Stylový byt vám představí nejvhodnější materiály, dekorace a tipy, jak vytvořit fungujiící a elegantní interiér

Art-deco patří k uměleckým směrům, které téměř nestárnou. Kombinují se v něm modernistické tendence jako kubismus či futurismus, ale zároveň využívá tradičních materiálů, jako je leštěné dřevo, velká zrcadla nebo kvalitní porcelán. Právě proto je poměrně těžké zařídit prostor výhradně v tomto stylu, snadno se totiž přesytí. Originální nábytek v art-deco designu se také těžko shání, zachovalé kousky totiž ze starožitnictví mizí mrknutím oka. Naštěstí lze najít i moderní firmy, které se specializují na výrobu nového nábytku inspirovaného atraktivním dekorativním stylem.

Častým tématem období art-deco je rozvoj techniky, mezi kterou patří zejména film a rozhlas. Dobovou atmosféru tak skvěle navodí retro plakáty nebo radiový přijímač ve starodávném designu. Nebojte se ani bílého porcelánu, který se překvapivě snadno kombinuje s většinou materiálů v bytě. Při výběru barev, které rozveselí zdi, vybírejte ze sytě modré a červené, hodí se i oranžová nebo zelená. Vždy ale každou barvu kombinujte s bílou, aby výsledek nebyl příliš těžkopádný. Dekoračním látkám, potahům a tapetám potom vládnou opakující se geometrické vzory, ti odvážnější mohou geometrii využít při výrobě skleněné mozaiky.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy