Stylový byt: Art deco hraje barvami a sází na kvalitu

td
24. 1. 2012 21:05
Styl bydlení z 20. a 30. let se opět vrací, retro v podobě art-deco je neodolatelné
Foto: Vojtěch Marek

Styl s názvem art deco si ve 20. a 30. letech zamilovala celá Evropa. Navazoval na jednoduché, ale o to elegantnější linie secese, převzal její sytou barevnost i důraz na kvalitu. Jako jeden z prvních stylů se je art-deco původně založen přímo na designu dekorací, které postupně ovlivnily celé vybavení interiéru. Tento styl je synonymem pro přepych a radost ze života, která se odráží v celém domě či bytu.

Seriál Stylový byt

Bydlení není jen o užitnosti, ale také o designu. Připravili jsme proto seriál, který vás provede nejrůznějšími styly zařízení bytu. Stylový byt vám představí nejvhodnější materiály, dekorace a tipy, jak vytvořit fungujiící a elegantní interiér

Art-deco patří k uměleckým směrům, které téměř nestárnou. Kombinují se v něm modernistické tendence jako kubismus či futurismus, ale zároveň využívá tradičních materiálů, jako je leštěné dřevo, velká zrcadla nebo kvalitní porcelán. Právě proto je poměrně těžké zařídit prostor výhradně v tomto stylu, snadno se totiž přesytí. Originální nábytek v art-deco designu se také těžko shání, zachovalé kousky totiž ze starožitnictví mizí mrknutím oka. Naštěstí lze najít i moderní firmy, které se specializují na výrobu nového nábytku inspirovaného atraktivním dekorativním stylem.

Častým tématem období art-deco je rozvoj techniky, mezi kterou patří zejména film a rozhlas. Dobovou atmosféru tak skvěle navodí retro plakáty nebo radiový přijímač ve starodávném designu. Nebojte se ani bílého porcelánu, který se překvapivě snadno kombinuje s většinou materiálů v bytě. Při výběru barev, které rozveselí zdi, vybírejte ze sytě modré a červené, hodí se i oranžová nebo zelená. Vždy ale každou barvu kombinujte s bílou, aby výsledek nebyl příliš těžkopádný. Dekoračním látkám, potahům a tapetám potom vládnou opakující se geometrické vzory, ti odvážnější mohou geometrii využít při výrobě skleněné mozaiky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy