Správná digestoř zbaví vzduch páry i roptýleného tuku

td
14. 1. 2012 4:48
Kuchyně bez digestoře trpí, množí se v ní bakterie a šíří zápach
Kuchyně
Kuchyně | Foto: YIT Stavo

Kuchyňská digestoř nepatří mezi zařízení, která vybíráme v kuchyni jako první. Mnoho menších a starších bytů se problémem odsávání pachů a páry nezabývá vůbec, přitom však kvalitní digestoř chrání nejen kuchyni, ale i její uživatele. Podle čeho vybírat nový spotřebič tak, aby zapadl do interiéru a zároveň poskytoval dostačující výkon? Odsavač par je totiž důležitější, než se na první pohled zdá.

Při výběru nové digestoře by hlavními hledisky měl být adekvátní výkon a typ přístroje. Existují totiž hned dva druhy tohoto spotřebiče, které se dělí na základě způsobu odtahu a čištění vzduchu. K první skupině patří recirkulační digestoř, která přes uhlíkový filtr vzduch nasaje a poté ho vypustí zpět do místnosti. Výhodou tohoto typu je nezávislost na odvodu vzduchu potrubím, proto se recirkulace hodí tam, kde se vaří jen minimálně a nelze tam nainstalovat odtahovou digestoř. Uhlíkové filtry se také musí vyměňovat, což se může pěkně prodražit.

Odtahová digestoř naopak vyžaduje odvod vzduchu potrubím do komína nebo rovnou ven. S tím ale souvisejí vhodné prostorové podmínky, nedostatečnou šířkou potrubí lze navíc výrazně snížit výkon digestoře. Výkon klesá také otevřením oken při nasávání vzduchu digestoří, což zabrání správnému odtahu škodlivin a tuku rozptýleného v ovzduší.
Výkon digestoře je přímo závislý na velikosti kuchyně. Vzduch v místnosti by se měl vyměnit nejlépe šestnáctkrát za hodinu, prostornější kuchyně užije odtahovou digestoř s výkonem kolem 500 m³ za hodinu, menší místnost vystačí s 320 m³.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy