Ženevský autosalon v 70. letech: Bláznivé koncepty i novinky, které se staly legendami

Kupé jako Alfa Romeo Montreal v nabídce značky dnes chybí. Premiéru měl vůz už v roce 1970.
V témže roce, jen o kousek dál, stál na stánku Citroënu model SM. Avantgardně navržené velké kupé Francouzi vyrobili ve spolupráci s Maserati. To se projevilo například třílitrovým šestiválcem, který SM sdílelo s Maserati Merak. Auto mělo též hydropneumatické odpružení nebo luxusně vybavený interiér. Výroba trvala do roku 1975.
UFO na čtyřech kolech. Tato lehká charakteristika sedí na Ferrari 512S Modulo, rovněž z roku 1970. Za odvážným designem stojí Pininfarina, ani ne tunu vážící vůz pohání dvanáctiválcový motor. Do výroby "placka" nezamířila.
Mercedes-Benz C111 byla řada experimentálních modelů německého výrobce. Druhá evoluce ze Ženevy 1970 dostala čtyřrotorový Wankelův motor o výkonu 257 kW s maximální rychlostí až 300 km/h. Později se do některých evolucí dostaly i naftové motory.
Legenda jménem Range Rover se na začátku 70. let narodila na výstavišti Palexpo. Tří- a pětidveřový off-road nabídl schopnosti spartánštějších kolegů, které obalil do luxusu. Model i proto vydržel až do dnešních dnů, kdy už ale více než na schopnosti sází na maximální pohodlí.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 2. 2018 10:37
Ženevský autosalon je dnešní optikou možné považovat za ten vůbec nejvýznamnější na světě. A výsostné postavení měla švýcarská výstava i v minulosti. Ještě před jejím zahájením například bývá vyhlášen vítěz ankety evropské Auto roku. O nich ale následující galerie nepojednává. Najdete v ní výběr zajímavých novinek, které se na ženevské automobilové přehlídce ukázaly v 70. letech.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy