Ženevský autosalon v 70. letech: Bláznivé koncepty i novinky, které se staly legendami

Kupé jako Alfa Romeo Montreal v nabídce značky dnes chybí. Premiéru měl vůz už v roce 1970.
V témže roce, jen o kousek dál, stál na stánku Citroënu model SM. Avantgardně navržené velké kupé Francouzi vyrobili ve spolupráci s Maserati. To se projevilo například třílitrovým šestiválcem, který SM sdílelo s Maserati Merak. Auto mělo též hydropneumatické odpružení nebo luxusně vybavený interiér. Výroba trvala do roku 1975.
UFO na čtyřech kolech. Tato lehká charakteristika sedí na Ferrari 512S Modulo, rovněž z roku 1970. Za odvážným designem stojí Pininfarina, ani ne tunu vážící vůz pohání dvanáctiválcový motor. Do výroby "placka" nezamířila.
Mercedes-Benz C111 byla řada experimentálních modelů německého výrobce. Druhá evoluce ze Ženevy 1970 dostala čtyřrotorový Wankelův motor o výkonu 257 kW s maximální rychlostí až 300 km/h. Později se do některých evolucí dostaly i naftové motory.
Legenda jménem Range Rover se na začátku 70. let narodila na výstavišti Palexpo. Tří- a pětidveřový off-road nabídl schopnosti spartánštějších kolegů, které obalil do luxusu. Model i proto vydržel až do dnešních dnů, kdy už ale více než na schopnosti sází na maximální pohodlí.
Foto: Výrobci
Jan Matoušek Jan Matoušek
4. 2. 2018 10:37
Ženevský autosalon je dnešní optikou možné považovat za ten vůbec nejvýznamnější na světě. A výsostné postavení měla švýcarská výstava i v minulosti. Ještě před jejím zahájením například bývá vyhlášen vítěz ankety evropské Auto roku. O nich ale následující galerie nepojednává. Najdete v ní výběr zajímavých novinek, které se na ženevské automobilové přehlídce ukázaly v 70. letech.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy